bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Yörük, Türkmen araştırma merkezlerine Muğla Üniversitesi ev sahibi

Yörük, Türkmen araştırma merkezlerine Muğla Üniversitesi ev sahibi
allkaria

Sıtkı Koçman Üniversitesi Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÖRTÜMER), Boğalar Yörük Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve YÖRÜKÇE Dergisi işbirliği ile 20 Aralık’ta bir panel ve çalıştay gerçekleştiriyor.

Türk Tarih Kurumu ve GEKA’nın da destek verdiği bu çalıştaya farklı üniversitelerden 30 civarında bilim insanı ve Yörük Türkmen Derneklerinin temsilcisinin katılması bekleniyor.

Çalıştayda Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi,  Alaaddin Keykubat Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Yörük-Türkmen Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi, Mersin Üniversitesi Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi ile MSKÜ bünyesinde kurulan Yörük Türkmen Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yaptığı ve yapmayı planladığı çalışmalar ele alınacaktır.

Bunların yanı sıra, bundan sonraki çalışmalarda işbirliği ve koordinasyon sağlanması ile STK ile işbirliği yapılması konuları da masaya yatırılacaktır.

YÖRTÜMER 2018’de kuruldu

MSKÜ bünyesinde bir Yörük Türkmen Araştırmaları Merkezi kurulması fikrini ilk olarak 24. Dönem Muğla Milletvekili Ali BOĞA dile getirmişti. Dönemin rektörü Mansur HARMANDAR, 21 Temmuz 2017’de Boğalar Yörük Türkmen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile MSKÜ’nün Fethiye Kültür Merkezinde ortaklaşa düzenlediği Yörük Araştırmaları Panelinde, ilgili merkezin kurulacağı müjdesini vermişti. MSKÜ’nin konuya ilişkin senato kararının YÖK ve Başbakanlık tarafından onaylamasıyla geçtiğimiz aylarda YÖRTÜMER resmen kurulmuştu. Bu çalıştay ile, YÖRTÜMER ve diğer araştırma merkezleri arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanarak, bu konuda daha verimli bir akademik çalışmaya yardımcı olacak yol haritasının oluşturulması hedeflenmektedir.

Yörük Türkmen Dünyasının sorunları ele alınacak

MSKÜ AKM C salonunda saat 10.00’da başlayacak olan programda Yörük Türkmen dünyasının sorunları ele alınacak.

Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan ÇEVİK ‘in başkanlığında, Prof. Dr. Ali AKAR, Prof. Dr. Hayati Beşirli ve Prof. Dr. İlhan Şahin’in panelist olarak yer alacağı panelle başlayacak olup, panel ilgililerin katılımına açık olacak.

Öğleden sonra ise üç oturumluk bir çalıştay gerçekleştirilecektir. Bu oturumlar, Yörük-Türkmen Dünyasının Temel Sorunları, Yörük – Türkmen Araştırma Merkezleri ile Yörük-Türkmen Dernekleri ve Şölenleri başlıkları altında gerçekleşecektir.

İlk oturumda, Yörük ve Türkmenlerin kaybolmakta olan maddi-manevi değerlerinin tespiti ve korunmasına yönelik yapılacak çalışmalar ile sosyo-ekonomik sorunlar ele alınacak.

İkinci oturumda, araştırma merkezlerinin kuruluş amaçları, bugüne kadarki faaliyetleri, hedefleri, araştırma merkezleri arasında gerçekleştirilecek işbirliği ve görev dağılımı gibi konular masaya yatırılacaktır.

Son oturumda ise, Yörük Türkmen derneklerinin kuruluş amaçları, faaliyetleri ve özellikle şenlikler konusundaki sorunlar ele alınacak ve en önemlisi Yörük-Türkmen Şölenleri yönergesi değerlendirilecektir.

Oturumlarda tutulan raporlar değerlendirilerek bir de sonuç bildirgesi yayımlanacaktır.

Organizasyonunu ZPM’nin yapacağı programa Türk Tarih Kurumu da gözlemci olarak katılacak

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ