YATAĞAN’DA KÖMÜR UĞRUNA TARİH TALAN EDİLİYOR İDDİASI..

Yatağan’ın Turgut mahallesi yakınlarındaki üç bin yıllık küp mezarların bulunduğu bölgenin 1 ve 2. Derece arkeolojik sit alanından 3. Derece arkeolojik sit alanına çıkarılarak tarihin talan edildiği iddia edildi.

ANTİK LAGİNA TALAN EDİLİYOR
Turgut Yardımlaşma Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kazım Erol sosyal medyadan yaptığı açıklamada Karya, Antik Yunan ve Roma dönemine ait küp mezarların ve antik eserlerin bulunduğu bölge ile ilgili olarak “Ülkenin yanlış enerji politikası tarihi sürdürülebilir turizmi, tarımı, kültürü yok ediyor. Lagina ‘nın dış yerleşiminde resimlerdeki alanda yer alan yerleşim yerleri ve küp mezarlar Muğla Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 3. Derece Arkeolojik Sit Alanından çıkartılmıştır. Bu karar politik karardır. Kurul başkanı Arkeolog Prof. Bilal Söğüt bu kararı bir bilim insanı olarak nasıl aldınız? Bereket Enerji Stratonikeia ve bu alandaki kazıların sponsoru mudur? Vicdanları yaralıyorsunuz . Tarihi kendi çıkarlarına feda eden bilim insanlarından kurtarmak için hukuka gideceğiz. Tarihimiz kültürümüz hafızamız talan ediliyor” dedi.

BİLAL SÖĞÜT BİZİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI.
Yörede yaşayanlardan Erol Çelik ise “Bilal Sögüt bizi hayal kırıklığına uğrattı. Lagina kazıları sayesinde , kariyer sahibi oldu, bu kararından vaz geçmesi gerektiğini söylüyoruz, bir daha düşünsün. 3 bin yıllık tarihe ev sahipliği yapan bu coğrafyaya ihanet etmeyin, imzanız daima yüzünüze çamur gibi yapışacak” dedi.

 

kaynak:anter haber

leave a reply