bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Vize alacağım derken dolandırılmayın

allkaria

Yaz sezonu ile birlikte vize başvuruları da arttı. Vize alacağım derken dolandırılmanız mümkün. Benim başıma gelmez demeyin.

Özellikle kıyı bölgelerinde yaşayan ya da tatil yerlerine kaçarken bir de sahile yakın yabancı adaları keşfederim diyenler dikkat edin. Vize alacağım derken dolandırıcıların eline düşmeyin.

Bu dolandırıcılık vakaları yüzünden konsolosların yetkilendirdiği ofisler itibar kaybediyor. Yetkili şirketlere çeşitli sebeplerle internet üzerinden ulaşmaya çalışanların karşısına çıkan siteler sizi dolandırıcıların tuzağına düşürüyor.

Yetkili vize merkezleri gibi hareket ediyorlar

Vize merkezleri gibi hareket eden bu dolandırıcılar sizden hizmet bedeli adı altında normalde bir vize ofisine ödeyeceğiniz bedelden çok daha fazlasını ‘istediğiniz güne randevunuzu alacağız’ diyerek tahsil ediyorlar. Ödediğiniz para miktarı uzun süreli vize istiyorum, çok giriş çıkışlı vize istiyorum dediğinizde katlanarak artıyor. Genelde 0850 ‘li numaraları irtibat numarası olarak veren bu dolandırıcıların ağına düşenler de sandığınızdan daha fazla. İstediğiniz hizmetleri alamadığınız gibi hizmet bedeli altında dünyanın parasını bu dolandırıcıların hesabına aktarmış oluyorsunuz.

Son günlerde emniyet ve savcılığa olan şikayetlerde artış var

Bodrum Savcılığı bu tür taleplerle gelenlerin şu günlerde her gün 4-5 adet civarında olduğunu işaret ediyor. Bodrum emniyetine göre ise son zamanlarda bu tür şikayetlerde gözle görülür bir artış var.

Kendilerini farklı ülkelerin yetkili vize servisleri gibi göstererek ve internet üzerinde yine yetkili vize servislerinin marka ibarelerini kullanarak dolandırıcılık yapan dolandırıcılar sizden hizmet parası olarak aldıkları para ile kendinizin de rahatça alabileceği randevuyu alıyorlar, yine kendinizin rahatça ulaşabileceği vize evrak listesini gönderiyorlar. Vize takibi yapmıyor. Vize ücretinizi ödemiyorlar. Bazen alınmış bir randevunuz olmadığını vize ofisine görüşmeye gittiğinizde öğreniyorsunuz.

Mutlaka dikkat edin

Bu yüzden vize alırken yetkilendirilmiş ofislerden fiziki olarak ya da ilgili konsolosluklara başvurarak vize başvurunuzu yapmanız çok önemli. Aklınızda olsun konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş ofislerin 0850 ya da 444 ile başlayan çağrı merkezi numaraları yok. Asla telefonda sizden para havale ya da EFT’si istemiyorlar. Yetkilendirilmiş ofislerde ödemelerinizi vize randevunuz sırasında kendilerine yapıyorsunuz.

Ne yapmalı

Eğer böyle bir durum başınıza geldiyse mutlaka size gönderilen evrakların çıktısı ile birlikte Emniyet Müdürlüğünde zabıt tutturmanızı veya savcılığa başvurarak şikayette bulunmanızı öneririz. Hatta bu işin daha ciddiye alınmasını istiyorsanız CİMER gibi şikayet hatlarına da başvuruda bulunabilirsiniz. Benim başıma asla gelmez demeyin ve unutmayın sizin başınıza gelen bir başkasının hatta bir arkadaşınızın başına gelebilir. Sizin için küçük kabul ettiğiniz miktar başkasının felaketi olabilir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ