Villa İnşaatında Kaya Mezarları Bulundu

0

Bodrum’un Bitez mahallesinde bir arazide villa yapımı için başlatılan inşaat temel kazma çalışmaları sırasında Helenistik veya Roma dönemine ait olduğu sanılan kaya mezarları ortaya çıktı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkilileri tarafından inşaat çalışması durdurularak, bölgede arkeolojik kazı ve kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Bitez Mahallesi Kocataş Caddesi üzerinde bulunan bir arazide villa yapmak için inşaat çalışması başlatan firma yetkilileri, İş makineleriyle arazi düzenlemesi yaptırırken, arazinin sonunda 3 kaya mezar buldu. Şirket yetkililerinin haber vermesi üzerine inşaat alanına gelen arkeologlar incelemelerde bulundu. Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekipleri, tarihi değeri olduğu anlaşılan kaya mezarlarında yapılan ilk incelemede, M.Ö. 1. yüzyıl Helenistik veya Roma döneme ait olduğu tahmin edilen mezarlar için kurtarma çalışması başlattı.

Tespit edilen kaya mezarları için Bodrum müzesinde görevli 3 arkeolog, işçilerin de yardımı ile kurtarma kazısı başlattı. Villa inşaatının nekropol (arkeolojik şehirlerde mezarlıkların bulunduğu yer) alanında olduğunu söyleyen Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü arkeologları, kurtarma kazısının tamamlanmasının ardından inşaat çalışmasının devam edip etmeyeceğine karar vereceklerini bildirdiler.

Kurtarma kazılarından çıkan raporların Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderileceği, oradan gelecek rapor doğrultusuna göre hareket edileceği bildirildi.

Paylaş
Önceki İçerikİnşaat İşçisi Evinde Ölü Bulundu
Sonraki İçerik
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here