Vernice’de Türk Sanatçılar ödül aldı

Vernice Sanat Fuarı, 15-17 Mart 2019 tarihleri arasında İtalya’nın Forli şehrinde yapıldı. İtalya’da sanatçıların bağımsız olarak katılabildiği tek fuar olması bakımından önemli bir yere sahip fuarın bu yıl 17’inci kez gerçekleşti.

Ferdan Yusufi ve Giorgio Bertozzi’nin yönettiği, Neo Art Gallery tarafından 4’üncü kez tekrarlanan Euroexpoart fuarın içinde uluslararası sanatçılar için ayrılmış bir bölüm olarak yer aldı. Bu bölümde, birçok Avrupa ve Asya ülkesinden farklı sanatçılara, özellikle de Türk sanatçılara destek verildi.

Katılan sanatçılar arasında Euroexpoart bünyesinde bir de yarışma düzenlendi. Fuara gelen sanatseverlerin SMS oylaması ve jürinin verdiği puanlar sonucu kazanan sanatçılar belirlendi. Türkiye’den birçok önemli sanatçının katıldığı fuarın yarışma jürisinde, Fuar Başkanı Gilberto Tedaldi, Art Direktör Ferdan Yusufi, Art&Art Dergisi Editörü Roberto Sparaci, Musa Güney, Claudio Orlandi, Serdal Kesgin ve sanat eleştirmenleri Maurizio Vitiello, Giuseppe Salerno yer aldı.

Yüksel Özen’in 1’incilik Ödülü kazandığı fuarda, ödül alan diğer Türk sanatçıların isimleri şöyle; Nurullah Aydın, Raşit Altun, Sema Sevgen, Güler Özcan, Ali Raşit Karakılıç, Mukaddes İnci Gürsoy, Emine Dokumacı, Hülya Sözer, Esra Meral Demircan, İrem Tokgönül, Huri Aykut Ülker, Seren Ceren Asyalı.

Heykel alanında fuarın dikkat çeken sanatçılarından biri olarak değerlendirilen Tülay Karavit’in eserine de ilgi büyüktü.

Vernice Sanat Fuarı’nda 17. Concorso Nazionale Coine Per l’arte 2019 yarışması ödülünü Türkiye’den Serdal Kesgin “Katlanan Tüketim Serisi” isimli eseriyle aldı.

Kalabalık bir izleyici kitlesi tarafından ziyaret edilen 2019 Vernice Sanat Fuarı, bu yıl da farklı uluslardan çok sayıda sanatçıyı ve eserlerini, 3 gün boyunca İtalyan sanatseverlerle buluşturdu.

leave a reply