Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

VARİKOSEL TEDAVİSİ

Doç. Dr. Semih Özkan

Doç. Dr. Semih Özkan

  • 22 Şubat 2018

Varikosel

Varikosel erkeklerde testislerin (yumurtaların) toplar damarlarındaki anormal genişlemedir. Testis damarlarının varisi gibi düşünülebilir. Erkek popülasyonunun %15 inde görülür ve %35 oranında kısırlığa neden olur. Baba olduktan sonra gelişen varikosele bağlı kısırlık oranı ise %75-80 düzeyindedir. Bu bize varikoselin kısırlık yapma özelliğini daha net ortaya koyan bir bulgudur.

Varikosel çocukluk çağında çok nadir görülür ancak ergenlik çağı ile birlikte %15 görülmeye başlar. Ergenlik çağı ile varikoselin önemi testislerin gelişmeye başladığı dönemdir ve varikoselin kan dolaşımını bozması ile testisin gelişimi sekteye uğrayabilir ve kısırlık gelişme riski daha yüksek olur.

Varikosel toplar damarlardaki genişleme nedeniyle dolaşımın bozulmasına ve testisin sperm üretiminde aksamalara neden olur. Ayrıca testosteron hormonunun da azalmasına yol açabilir ve erkek için çok önemli olan cinsel fonksiyon ve metabolik bazı yetersizliklere yol açabilir. Varikosel ayrıca ilerleyici bir hastalıktır ve tedavi edilmezse testisi tamamen tahrip edene kadar ilerlemesine devam eder.

 

Varikoselin Tedavisi:

Varikoselin ilaç ve benzeri bazı yöntemlerle tedavisi mümkün değildir, ancak ameliyat ile tedavi sağlanabilir. Genişleyen damarlar bağlanarak kan dolaşımı normalleştirilir. Bağlanacak damarlar çok küçük çaplı olduğu ve ince atar damarı korumak için operasyon mikroskobu altında sağlanan büyütme ile ameliyatı yapmak gerekir. Tıpta gelişmiş batı ülkelerinde varikoselin operasyon mikroskobu altında, mikrocerrahi tekniği ile yapılmaması/yapılamaması kesinlikle reddedilmektedir. Bu şekilde komplikasyon oranı %12.5 lardan %1-2 seviyesine kadar düşürülebilir. Operasyon ile yapılan tedavi sonrası, hastaya Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre %60 seviyelerinde baba olabilme şansı verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ