bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

V. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası

V. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası
dr mehmet aşık

Yaveş Gari Bodrum Birliği tarafından Bodrum Belediyesi ve Bodrum Otelciler Derneği(BODER)’in destekleriyle düzenlenen V. Slow Food Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası 13-17 Aralık tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleştirilecek.
Her yıl geleneksel olarak yapılan etkinlikler kapsamında Dr. Yavuz Dizdar 13–15 Aralık tarihlerinde okullarda öğrencilere beslenme farkındalığı seminerleri verecek. Dizdar ayrıca 14 Aralık Perşembe saat 14:00-16:00 arası Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde “Yerel Beslenme ya da fast food” söyleşisi gerçekleştirecek.
15 Aralık Cuma saat 10:00-11:00 arasında ise Bodrum Pazaryeri’nde, 17 Aralık Pazar günü saat 11:00-12:00 arasında Kızılağaç Pazaryeri’nde, “Herşey Dahil, İsraf hariç” “Çer Çöp” Çorbası Yemek Şovu ve ikramı, Bodrum Gemici Peksimeti ile Bitezli üreticilerden coğrafi işaretli Bodrum mandalinası ikramı yapılacak.
Yaveş Gari Bodrum Birliği’nden etkinlik ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Temel hedefi ‘iyi, temiz ve adil gıda’ olan Slow Food hareketi günümüzde 160’den fazla ülkede bulunan destekleyicileri, Yaveş Gari Bodrum Birliği gibi 1.600 yerel grubu ile uluslararası ölçekte etkili bir harekettir. 2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta Slow Food tarafından dünya çapında kutlanan Toprak Ana (Terra Madre) Günü ise, yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemlidir. Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği olarak bizler bu sene de geleneksel Toprak Ana günleri etkinliklerini sürdüreceğiz. Yavuz Dizdar hocamız yine öğrencilerimizi beslenme konusunda aydınlatacak. Dr. Yavuz Dizdar, bu sene okullar dışında Nurol Kültür Merkezinde de halka açık bir söyleşi gerçekleştirecek. Çiftçimiz ve Bodrumlularla buluştuğumuz pazar yeri ikramlarımız da devam edecek. Ayrıca bu sene Toprak Ana kutlamalarımızda; BODER ile Sürdürülebilir Turizm konulu “Herşey dahil israf hariç” adlı kampanyası doğrultusunda işbirliği yapıyoruz. Kampanyanın hedeflerinden biri olan sektör profesyonellerinin ve tüketicilerin İsrafa karşı bilinçlendirilmesi çalışmaları kapsamında, sürdürülebilir bir dünyaya destek olmak ortak ilkesinde buluştuk. Bu işbirliği çerçevesinde, pazar yeri çorba ikramımızı birlikte yapacağız. İklim değişikliğinin geleceğimizi tehdit ettiği günümüzde, sürdürülebilir bir dünya Slow Food yerel üret yerel tüket kampanyamızın da ana hedefidir. Küresel ısınma; tarımda seller, düşen verimlilik, yok olan otlaklar, kaybolan bitki ve hayvan türleri gibi olgularla ile karşımıza çıkıyor. Bunun önemli bir sebebi büyük ölçekli hayvansal gıda üretiminden kaynaklanan metan gazı ile sentetik gübre kullanımdan kaynaklanan karbondioksit gazıdır. Bu kötü gidişatın ilk kurbanları ise dar gelirli çiftçiler, tüketiciler ve yerel ekonomi olacaktır. Bu yüzden yöresel gıdaya öncelik vermeli, daha az et tüketmeli, süreci yavaşlatacak ekolojik tarım yöntemlerini desteklemeliyiz.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ