Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

US S-400 FÜZELERİ BODRUM ‘A YERLEŞTİRİLECEK MİŞ!…

  • 27 Mayıs 2019
US S-400 FÜZELERİ BODRUM ‘A YERLEŞTİRİLECEK MİŞ!…
bodrumolay

Rusya’dan alınması planlanan S-400 hava savunma sistemlerinin kurulacağı askeri bölgelerden birinin Milas- Bodrum Havalimanı yanındaki askeri bölge ve Imsık Askeri Bölgesi olabileceği belirtildi. Dalaman Havalimanı’da öngörülen yerlerin arasında.

Rusya’dan alınacak olan S-400 hava savunma sitemlerinin kurulacağı yerlerden birinin, Milas olduğu öne sürüldü. S-400’ler için Milas ve Dalaman’ın uygun olduğu düşünülüyor. Bu bölgelerin, gerek yakın tehditlere karşı savunma, gerek en etkin menzil açısından en uygun noktalar olduğu değerlendiriliyor.
ABD’nin karşı çıktığı, Türkiye’nin ‘Geri dönüş yok’ dediği S-400’lerin, Türkiye’de ilk durağı Akıncı Hava Üssü olarak bilinen Mürted Üssü olacak. Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu noktalar arasında Muğla’dan da iki yer belirlendi.
MUMCULAR VE KORU KÖY YAKINLARI

Bataryalar, gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli bir şekilde belirleyeceği noktalara gönderilecek. Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bu noktalar arasında Muğla’da iki yer belirlendi. Buna göre, bataryalardan birinin Milas Hava Meydanı’ yakınındaki askeri bölgeye veya Mumcular mahallesindeki Imsık askeri havalimanına konuşlandırılması üzerinde duruluyor.
Güney Ege bölgesinden gelebilecek hava tehditlerine karşı bu meydana yerleştirilecek bir batarya S-400 sistemi sayesinde, özellikle Girit adasına bulunan üslerden ve Santorini adasında bulunan hava meydanından gelebilecek tehditlere karşı gerekli önlemin alınabileceği düşünülüyor.
DALAMAN’A DA YERLEŞTİRİLECEK
Muğla bölgesindeki ikinci nokta olarak Dalaman belirlendi. En önemli yedek meydanlardan biri olan Dalaman, bulunduğu konum itibariyle bir batarya S-400 ile takviye edildiği takdirde Batı Akdeniz ve Güney Ege denizinde çok iyi bir atış desteği ve koruma sağlayacağı düşünülüyor.
Füze menzili yaklaşık 400 kilometre olan S-400’ler, 185 kilometre yükseklikteki hedefleri vurabiliyor. Sistem, 600 kilometre uzaklıktaki hedefleri algılıyor, 10 saniyeden az sürede hedefe tepki verebiliyor.

Kaynak:Anter Haber

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ