bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Ülkemizde hak dağıtılmıyor, hak aranmak zorunda kalıyor

Ülkemizde hak dağıtılmıyor, hak aranmak zorunda kalıyor
allkaria

Avukatlar günü yurdun farklı yerlerinde törenlerle ve farklı mesajlarla kutlandı. Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle, Muğla Atatürk Anıtı önünde yaptığı konuşmada Avukatlar’ın halkın adalet aramasının birincil ve en kolay erişilebilir yerinde olduğunu vurguladı. Uzun, Hukuk ve adalet arayanın ilk önce ve kolaylıkla avukata ulaştığını işaret ederek, “Avukat hak ve adalet arayışını kendisi için değil, kendisine başvuran halk için yapmaktadır” dedi.

Muğla Baro Başkanı Uzun sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hak aramada avukatların etkin ve yetkili kılınması, bu noktadaki sorunların ortadan kaldırılması, avukat için değil, halkın adalet erişimi için gereklidir.

Halkı için adalet dağıtmak arzusunda olan herkes, avukatların halk için adalet arayıcısı olduğunu bilmeli ve ona göre düzenlemeler yapmalıdır.”

“Avukatın sesi kısılırsa, halkın nefesi kesilir.”

“Unutulmamalıdır ki, “Avukatın sesi kısılırsa, halkın nefesi kesilir.” Halen ülkemizde 125.000 , ilimizde 1500 avukat var. Bu sayı ne yazık ki olması gerekenden 1 misli daha fazla.
Orantısız şekilde artan avukat sayısı, avukatlık mesleğine zarar verici boyutlara ulaşmış ve bir an önce önlem alınmaması halinde bu artışın yaratacağı tahribat, onarılamaz boyutlara ulaşacak duruma gelmiştir.

125 bin avukatın stajından, meslek içi eğitimine, sosyal haklarından, ekonomik haklarına kadar olan tüm çalışma hukuku bu olumsuzluktan etkilenmekte ve avukatlık mesleği derin yaralar almaktadır.

Halkın adalet erişiminin birincil kapısı olan avukatlığın yaralanması, halkın zarar görmesi anlamına gelmekte olup, bunun bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

Bazı meslekler vardır ve her yönetim düzeninde varlık ve etkilerini sürdürebilirler. Ancak bazı meslekler vardır ki, bunlar ancak demokratik hukuk düzenlerinde anlamlı olabilirler. Avukatlık mesleği etki ve önemini ancak demokratik hukuk düzenlerinde ve bu düzenin egemen olduğu hukuk devletlerinde gösterebilir. Bu nedenle ülkemizin demokratik bir hukuk devleti olmasına tüm bireyler gibi tüm avukatlar da katkı sunmalıdır.

Anayasamızın kendi metninde yazan devletimizin demokratik bir hukuk devleti olduğuna dair tanımlamasına aykırı yada bu niteliğini gölgeleyen hükümlerden arındırılması gerekmektedir. Güçlü bir kuvvetler ayrılığı anlayışının yer almadığı yada kuvvetlerin tek elde toplandığı anayasalar, demokratik bir hukuk devletine olanak vermezler.

Ayrıca demokrasi, çoğunluğun azınlığa tahakkümü değil, azınlığında kendisini ifade ve temsil edebildiği rejimlerdir. Bu rejimin insan tabiatına uygunluğu ve erdemi tam da bu yönünden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, katılımcı ve temsil kabiliyeti yüksek kurullar ve meclisler oluşturmalı, bunları daraltıcı ve sınırlayıcı düzenleme ve önerilerden kaçınılmalıdır. Hak, insana dair ve insanın insan olduğu için taşıdığı değerin kazanımıdır.

Tarih boyunca avukatlar, hep hak arama mücadelesi içinde yer almışlar, hakkın ilgilisine teslimini sağlamışlar ve bu mücadelenin sonunda oluşan gerçek demokratik hukuk devletlerinde hak hep var ve hukukçular eliyle ilgilisine dağıtılır hale gelmiştir.

“Ülkemizde hak dağıtılmıyor hak aranmak zorunda kalıyor”

“Ülkemiz ne yazık ki bu anlamda hakkın dağıtıldığı değil, halen dahi hakkın arandığı ve ilgilisine teslim edilmesi için hukuki mücadelenin verilmek zorunda kalındığı bir ülke halindedir.

Sizler, verdiğiniz hak arama mücadelelerinin sonunda, er yada geç, ülkemizin de
demokratik bir hukuk devleti olmasına olanak sağlayacak yapıyı inşa edeceksiniz.
Ülkemiz, hakkın hep var ve dağıtıldığı bir hukuk devleti olduğunda, tarih, bunda, adalete ve adaletin bir gün herkese gerekli olacağına inanan ve bu uğurda çaba sarfeden avukatların mücadelesini yazacaktır.

Adaleti devletin temeli yapmaya kararlı, hukuka inanmış sevgili meslektaşlarım,
5 Nisan Avukatlar gününüz kutlu olsun.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ