Türk şiirinin “Can Baba”sı Datça ile özdeşleşti

Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatının temel taşlarından Can Yücel, hayatının son dönemlerini geçirmek için kaldığı Eski Datça'da hafızalarda bıraktığı derin izlerin özleme dönüşmüş haliyle hatırlanıyor.

Gönle dokunan dizeleriyle hala dillerden düşmeyen Can Yücel'in hatıralarının yaşatıldığı Eski Datça, özlem gidermek isteyen şairin sevenleri tarafından ziyaret ediliyor. Can Yücel'in evinin bulunduğu Eski Datça Mahallesi ise şairin resimleri, şiirleri ve hatıralarıyla ölümünden sonra da anlamlı hale getirildi. Can Yücel'in zamanının büyük bölümünü geçirdiği Eski Datça'nın girişindeki ziyaretçilerin klasik buluşma yeri eski muhtar "Orhan'ın Kahvesi"nde ise şairin resimleri, portesi, şiirleri ve yazılarının bulunduğu bir "Can Baba" köşesi bulunuyor.Müze haline getirilen ancak kapalı tutulan evin giriş kapısı da şairin resimleri, şiirleri ve yazılarıyla süslenmiş durumda. Buraya gelen ziyaretçiler de fotoğraf çektirerek şiirleri okuyor. ( Durmuş Genç - Anadolu Ajansı )

Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatının temel taşlarından Can Yücel, hayatının son dönemlerini geçirmek için kaldığı Eski Datça’da hafızalarda bıraktığı derin izlerin özleme dönüşmüş haliyle hatırlanıyor.

Ziyaretçilerin klasik buluşma yeri eski muhtar “Orhan’ın Kahvesi”nde şairin resimleri, portresi, şiirleri ve yazılarının yer aldığı “Can Baba” köşesi bulunuyor

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar:

“Eski Datça Mahallesi, Can Yücel ile bir marka oldu. Şairin İskele Mahallesi’nde bulunan mezarı da her gün ziyaretçi akınına uğruyor”

Gönle dokunan dizeleriyle hala dillerden düşmeyen Can Yücel’in hatıralarının yaşatıldığı Eski Datça, özlem gidermek isteyen şairin sevenleri tarafından ziyaret ediliyor.

İstanbul Kuzguncuk’ta yaşayan ve ömrünün son dönemlerinde Muğla’nın Datça ilçesine yerleşen usta şair Can Yücel, bademcik tedavisi gördüğü İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 12 Ağustos 1999’da, 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

leave a reply

Reendex

Must see news