TURİZMDE YANILTICI REKLAMA 14 BİN LİRA CEZA KESİLECEK

ANTALYA'NIN ALANYA ILCESINDE HAVA VE DENIZ SUYU SICAKLIGININ YUKSELMESINI FIRSAT BILEN TATILCILER VE VATANDASLAR PLAJLARA AKIN ETTI.(FOTO:ENGIN ANAK/ALANYA-DHA)

AKP’nin Meclis’e sunduğu 12 maddelik Turizmi Teşvik Kanunu’nda yanıltıcı reklamlara verilecek ceza ile ilgili düzenlemeler de var. Teklifin gelecek hafta Genel Kurul’da yasalaştırılması hedefleniyor..AKP’nin Meclis’e sunduğu 12 maddelik Turizmi Teşvik Kanunu’nda yanıltıcı reklamlara verilecek cezalar yeniden düzenleniyor.
Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik tasarısında, tesis tür ve sınıfının yazı, reklam, afiş, broşürlerde tüketiciyi yanıltıcı şekilde tanıtılması halinde uyarma cezasıyla birlikte eksikliğin giderilmesi için 6 ay süre verilmesi teklif ediliyor.
Tasarıya göre; turizm yatırım ve işletmelerine idare ve işletmelerinde kusur, aksaklık ve eksiklik tespiti, tesisin isim değişikliğine ilişkin başvuruda bulunulmaması, tesis tür ve sınıfının yazı, reklam, afiş, broşürlerde tüketiciyi yanıltıcı şekilde tanıtılması halinde uyarma cezasıyla birlikte eksikliğin giderilmesi için 6 ay süre verilecek.
Bu süre içinde eksiklik ve kusurunu gidermeyenlere 8500 TL ceza verilecek. 30 gün içerisinde yanıltıcı reklama son vermeyenlere ise 14 bin TL ceza kesilecek. Müşteriye taahhüt edilen hizmetin verilmemesi veya eksik verilmesi durumunda da 8 bin 500 TL idari para
cezası uygulanacak.
Kanun teklifi ile turizm yatırım veya işletme belgesinin Bakanlık tarafından hangi durumlarda iptal edileceği de yasa teklifi ile yeniden düzenlendi.

ANTER HABER BODRUM

leave a reply