bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

“Turizm Sektörü Karanlığa Gidiyor”

“Turizm Sektörü Karanlığa Gidiyor”
pisisoft

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Turizm Sektörü Karanlığa Gidiyor”

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu, Başkan Serdar Karcılıoğlu başkanlığında Bodruim Otel’de biraraya gelerek, turizmde Pandemi konularını görüştü.

Toplantı sonunda basına bir açıklama yapan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Turizm Sektörü karanlığa gidiyor” dedi ve şöyle devam etti:

“-Turizm turizm olalı, adından global olarak bu kadar bahsettirmedi. Sektör Covid-19 salgını nedeniyle en ciddi etkilenen sektörlerden biri oldu. Bu olağanüstü durumda bir sivil toplum örgütü olarak sorunlarımızı görüşmek istedik. Bu salgın iyileşmeyecek. 1 Haziran’dan itibaren bir çok yasak serbest bırakıldı. Sektörü karanlığa gidiyor. Verilen sertifikalarla bir yere varılmaz. Sektör entübe oldu. Radikal kararlar alınması lazım. Hayal aleminde yaşamayalım.-”

“Herkes Covid 19’dan en çok turizm etkilendi dedi, ama kimse her hangi bir önlem veya çözüm getiremedi.” diyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “3,5 aylık süre içinde sivil toplum örgütü olarak, pandemi süresince her toplantıda turizm gündeme geldi. Turizm sektörünün yaşadığı sorunların pansumanlarla iyileşmeyeceği anlaşıldı. Zira turizm sektörü entübe duruma düştü. Bizim bu noktada solunum cihazına ihtiyacımız var. Bugün yaptığımız toplantıda bunların neler olabileceğini tartıştık, yönetim kurulumuzla.

1 Haziran’da hükümet çarkların dönmesi için seyhahat kısıtlamasını kaldırdı. Bu 1 Haziran’a kadar otelci arkadaşlarımızın arasında büyük sevinç yarattı. Ancak 2 Haziran’a geldiğimizde bu sevinç kursamığımızda kaldı.  Çünkü beklenen yerli turist akını olmadı. Bir çok otelimiz ve turizmcimiz bir beklenti içine girerek hazırlıklar yapmıştı. Ancak şu anda bir çoğu kapattı, diğer bir çoğunluğuda kapatmak için hazırlık yapıyor.” dedi ve şöyle devam etti:

“-Böyle bir ortamda otel açmak akıl karı değil. Ancak istihdam yaratmak için otellerimizi açmak istedik. Pansuman yerine kalıcı çözümlerle sonuçlanması gerektiğini devletimizden dernek olarak talep ediyoruz.

İnsanların yaşamış olduğu travmayı pisikolejik etkilerinden kurtaracağı sanılarak devlet tarafından çeşitli tedbirler alındı. Kısaca öyle pratikte hiç bir karşılığı olmayan manifostolar, kriterler, sertifikalarla biryere varamayacağımızı gördük. Bu nedenle bir çözüm arayacağız. Tıp bilimin otoriterleri nasıl maske, sosyal mesafe ve hijyen öneriyorlarsa. Entübe durumdaki turizmin de çok basit bir şekilde şu çözümlerle rahata kavuşacağına inanıyoruz.

Radikal kararlar alarak, belki nöbet sistemiyle açık kalacak otellerimizin dışında, diğer tüm tesislerimizin içeriye dönmesini öneriyoruz. Biliyoruz ki bu ülkeye yabancı turist gelmediği süre içinde dolaşımda olan yerli turistin 1,5 milyon yatağı doldurmayacağını, kurtarmayacağını herkes biliyor.

Hayal alemine girmeden, önlemleri almamız lazım. Belirli bir nöbet sistemini uygulayıp, otelcilerimizin devletin de desteğiyle önlemimizi almamız gerekli.

Nöbette olacak tesislerin haricindeki diğer otellerin 2020 de  kapatılması gerekli. Devletin de çok ciddi önlemler almasını gerektiğine inanıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi devletimizde ekonomik sıkıntı çekiyor. Biz devletten para istemiyoruz.  Bu otelleri kapatırsak, devlet vergi alamayacak, elektrik, su parası alamayacak. SGK alamayacak. Bunu çok kısa süreli değil 2021, 2022, 2023 yıllarında da Türkiye turizminde tehlike çanlarının çaldığını hesaplayarak en az 3 yıl için bu rakkamların alınmamasını talep ediyoruz. Bunu yaparken de mevcuttaki personelini işten çıkartmayarak istihdam etmesini şartını koymasını istiyoruz.

Bu kriz süresince turizmde eksiklerimizi tamamlamamız lazım. Otellerimizi eğitim yuvasına çevirebiliriz. İlave fonlarla eleman yetiştirebiliriz. Bu krizi de böyle değerlendirebiliriz.

son 40 yılda turizmdeki gelişmemizi hep el yordamıyla yürüttük. Turizmde bir devlet politikası yoktu. Rakip ülkeler bize bu yarışta hep tur bindirdiler. Şimdi bir şans elde ettik. Turizm yapan ülkeler de bizimle ayni start çizgisinden başlayacaklar.

Bir adım öne geçebilmemiz için, kapalı kaldığımız süre içinde hem fiziki alt yapımızı, hemde personel eksikliğimizi düzeltebiliriz. Bu bir fırsattır.

Şu anda Bodrumda Covid-19 sıfırdı. Aldığımız duyumlar 24 nisandan itibaren

aldığımız duyumlar, yaşadığımız bazı olaylar, Devlet Hastanesinin, Acıbadem ve Amerikan hastanesinde yoğun bakım yataklarının dolu olduğu duyduk.. Bodrumun bazı mahallelerinde bazı evlerinin karantinaya alındığını duyuyoruz. Yetkililer bunların yalan olduğunu söylüyorlar. İnşallah öyledir. Şu 14 günlük süre içinde Bodrumun nüfusunun 700 binleri geçtiği söyleniyor. Gelenler plajlarda, eğlence yerlerinde içiçe eğleniyor, denize giriyorlar.

Bu insanlar tabiki gelecekler. Evleri var veya tatile ihtiyaçları var. Önlem alınması gerekli. Allah korusun bir kaç otelde, bir kaç vaka meydana gelir, bu da yurt dışında duyulursa, ayağımızın altındaki bu sektörün yarılacağını ve bizimde içinde düşeceğimiz gerçeğini unutmamalıyız.

Turizmimizi kaybetmek üzereyiz. Akılcı doğru, ayağı yere basan önlemler ve bununla ilgili yaptırımlara girmek durumdayız. Devlet tarafından yürütülmüş serfika sistemi var. Bu sistemde çökmüş durumda. Bu sertifika sistemi hazırlanırken, profesyonellerden, saha içindeki insanlardan yararlanılmadığı için, uygulanabilirliği olmayan kriterlerle ortaya çıktı. Bize tur gönderen ülkelere doğru yansıması 2021, 2022, hatta 2023’ü de kaybedeceğimiz düşüncesindeyiz. Kimse enseyi karartmayın, gibi laflarla bizleri tedavi etmeye kalkmasın, biz turizmin matemetiğini biliyoruz.

2020’nin biteceğini, tatil insanlarının psikolojilerinin, yaşadıkları travmadan kurtulmadan orantısının, tekrar tatil yapma orantısıyle eş değerde olacağını söylemiştik. Nitekim öyle olduğu ortaya çıktı. Devlet tatil yapmak isteyenlere 18 ay kredi kartına süre verdi. Bu tür çalışmalar için devletime teşekkür ederiz.

Hiç bir otel yatırımcısının insanlar sıkıntı çekti, psikolojileri bozuldu. Onlara tatil yaptıralım. Biz zararda etse, onlara yardım edelim demez.-”

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ