Turizm beldeleri seçimini CHP yönünde yaptı

31 Mart Yerel Seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre turizm beldelerinde AKP kaybetti. Türkiye genelinde ise AKP’nin 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde 625 olan belediyesinden 71’i başka partilere geçti.

Kesin olmayan sonuçlara göre yerel seçimlerde AKP İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Manisa başta olmak üzere toplam 625 belediye başkanlığına sahip iken 31 Mart’ta  toplam 554 belediye kazandı.
AKP’nin kaybettiği büyükşehir, il ve ilçeler arasında çok sayıda turizm merkezi bulunuyor.
Turizm bölgelerinde seçim sonuçları
Antalya AKP’den CHP’ye geçti
Türkiye’de Turizmin merkezi olarak adlandırılan Antalya’da mevcut başkan AKP’li Menderes Türel seçimi kaybetti. Resmi olmayan sonuçlara göre CHP’nin adayı Muhittin Böcek Antalya’da oyların yüzde 50’ünü alarak Antalya’nın yeni belediye başkanı oldu.  Menderes Türel ise yüzde 46,27 oy aldı. Muhittin Böcek, 4 dönem Konyaaltı Belediye Başkanlığı yapmıştı.
Alanya Cumhur ittifakı MHP ile devam
Antalya’nın ilçelerinden Alanya’da Cumhur İttifakı’nın adayı mevcut başkan Adem Murat Yücel toplam oyların yüzde 57’6’sını alarak yeniden Alanya’nın belediye başkanı seçilirken, Millet İttifakı’nın adayı Abdullah Sönmez yüzde 36,2 oy aldı.
Konyaaltı Manavgat, Muratpaşa CHP, Kemer DSP, Serik AKP ile devam
Antalya Konyaaltı’nda CHP’nin adayı Semih Esen yüzde 66,8’le ilçenin belediye başkanı seçilirken, rakibi Ak Parti’nin adayı Gaye Gayanoğlu yüzde 30,8 oy oranında kaldı.
Belek Turizm merkezinin bağlı olduğu Serik’te ise AKP’nin adayı Enver Aputkan aldığı yüzde 37,4 alarak ilçenin belediye başkanı seçilirken, rakibi DSP’nin adayı Mehmet Habalı ise yüzde 32,2 oy aldı.
Manavgat’taki seçimleri yüzde 51,7 oyla CHP’nin adayı Şükrü Sözen kazandı. AkP’nin adayı Hasan Öz ise yüzde 46 oranında oy aldı.
Kemer’de ise DSP’nin adayı oyların yüzde 39,7’sini alarak ilçenin yeni belediye başkanı oldu. Kemer’in eski belediye başkanı CHP’nin adayı Mustafa Gül ise oyların yüzde 34’ünü alabildi.
Antalya Muratpaşa’da ise mevcut başkan Ümit Uysal oyların yüzde 66,8’ini alarak yeniden Muratpaşa Belediye Başkanı seçildi. AKPi’nin adayı Gökçen Özdoğan Enç ise yüzde 33 oy aldı.
Muğla CHP’li Gürün ile devam
Bir diğer turizm merkezi Muğla’da ise, CHP’nin adayı mevcut başkan Osman Gürün oyların yüzde 36,2’sini alarak yeniden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. AKP’nin adayı Mehmet Nil Hıdır yüzde 28,2 oy alırken, Muğla’dan bağımsız aday olan Fethiye’nin eski belediye başkanı Behçet Saatçı yüzde 26’nın üzerinde oy aldı. DP’de aday olan Bodrum’un eski belediye başkanı Mehmet Kocadon ise yüzde 3,5 oy oranında kaldı.
Bodrum, Marmaris, Fethiye,

Muğla Bodrum’da CHP’nin adayı Ahmet Aras yüzde 46.1 oy ile Bodrum’un yeni belediye başkanı oldu. Marmaris’te CHP’li Mehmet Oktay oyların yüzde 44,6’sını alarak Marmaris’in yeni belediye başkanı oldu. Fethiye’deki seçimleri kazanan parti de CHP oldu. Partinin adayı Alim Karaca, yüzde 47,5 ile birinci çıkarak ilçenin yeni belediye başkanı oldu. Datça’da CHP’li Gürsel Uçar yüzde 58, Milas’ta CHP’li Muhammet Tokat,  Menteşe’de CHP’li Bahattin Gümüş, Köyceğiz’de AK Partili Kamil Ceylan, Yatağan’da AK Partili Mustafa Toksöz, Dalaman AK Partili Muhammet Karakuş, Kavaklıdere’de AK Partili Mehmet Demir, Seydikemer AK Partili Yakup Otgöz, Ortaca’da MHP’li Alim Uzundemir’de yeni dönemde ilçe belediye başkanları olarak görev yapacak.

İzmir CHP’li Tunç Soyer
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yüzde 58 oyla CHP’nin adayı Tunç Soyer Kazandı. AKP’nin adayı, eski ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi ise yüzde 38,6 oy aldı.
Çeşme, Urla, Foça, Seferihisar CHP
İzmir’in ilçelerinden Çeşme’yi yüzde 53,7 oy oranıyla CHP’li Muhammed Ekrem Onay, Urla’yı yüzde 67,7 ile CHP’li İbrahim Burak Oğuz, Foça’yı yüzde 56,2 ile CHP’li Fatih Gürbüz ve Seferihisar’ı da yüzde 54 ile CHP’li İsmail Yetişkin kazandı.
Aydın ve Didim, Kuşadası CHP ile devam
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yüzde 53,8 oyla bir önceki başkan CHP’li Özlem Çerçioğlu kazandı. Rakibi AkKP’li Mustafa Savaş’ın oyu ise yüzde 43,6’da kaldı.
Didim’de mevcut başkan CHP’li Ahmet Deniz Atabay yüzde 56 oyla yeniden seçilirken, rakibi AKP’li Mümin Kamacı yüzde 41,2 oy aldı.
Kuşadası’nda ise yüzde 57,5 oy alan CHP’nin dayı Ömer Günel seçimi kazanırken AKP’nin adayı Fuat Akdoğan yüzde 40,6’da kaldı.
Bozcaada CHP, Gökçeada İYİ Parti
Büyükşehir belediyesini CHP’nin kazandığı Çanakkale ilçelerinde ise Küçükkuyu ve Bozcaada’yı CHP, Gökçeada’yı ise İYİ Parti kazandı.
Mersin, Adana, Ankara CHP’ye geçti
CHP, bu yerel seçimlerde Ankara, Mersin ve Adana Büyükşehir belediye başkanlılarını da kazandı. Ankara’yı yüzde 50,9 oyla Mansur Yavaş, Mersin’i yüzde 45 oyla Vahap Seçer ve Adana’yı da yüzde 53 oyla Zeydan Karalar kazandı.
Gaziantep AKP’li Şahin ile devam

Son yıllarda gastronomi turizmi ile öne çıkan Gaziantap’te Ak Parti’nin Fatma Şahin yaklaşık yüzde 54 oyla yeniden belediye başkanlığına seçildi. Şanlıurfa’da da oyların yüzde 60,7’sini alan yine Ak Parti’nin adayı Zeynel Abisin Beyaz seçimi kazandı.

Nevşehir’de AKP MHP ağırlığı
Kapadokya’yı bünyesinde barındıran Nevşehir’de ise seçimi, yüzde 51,7 ile AKP’nin adayı Rasim Arı kazandı.
Kapadokya’nın diğer bölgeleri CHP
Nevşehir’in turistik bölgelerinde Avanos’ta CHP’nin adayı Celal Alper İbaş seçimi yüzde 39 oyla kazanırken, Göreme’yi yüzde 48 oyla MHP’li Ömer Eren, Ürgüp’ü yüzde 46,5 ile AKP’li Mehmet Aktürk, Uçhisar’ı yüzde 41 ile Osman Süslü ve Hacıbektaş’ı ise yüzde 34,6 ile CHP’li Arif Yoldaş Altıok kazandı.
Balıkesir AKP
Balıkesir merkezde oyların yüzde 47,8’ini alan AKP’li Yücel Yılmaz seçimi kazanırken, rakibi İyi Parti’den İsmail Ok yüzde 46,3 oy aldı.
Ayvalık ve Erdek CHP
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin kazananı yüzde 39 ile Demokrat Partili Yusuf Ergin, Erdek’i ise yüzde 52 ile CHP’li Hüseyin Sarı kazandı.
Mardin HDP’de
Mardin’de seçimi kazanan parti ise HDP oldu. Ahmet Türk Mardin’deki oyların yüzde 55,8’ini alırken, en yakın rakibi AKP’li Mehmet Vejdi Kahraman’ın oyu yüzde 38,6 olarak kayıtlara geçti.

 

leave a reply