bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

“Turgutreis Sağlık Tesis Alanı, Konut Alanına neden çevrildi kime rant sağlandı”

“Turgutreis Sağlık Tesis Alanı, Konut Alanına neden çevrildi kime rant sağlandı”
pisisoft

Ak Parti İlçe Başkanı Osman Gökmen Turgutreis Mahallesi’nde imar planlarında sağlık tesis alanı olarak işaretlenen 5300 metrekarelik bir alanın neden konut alanına çevrildiğini, kime veya kimlere rant sağlandığını sordu.

yazılı basın açıklamasında “Turgutreis’te pandemi sürecinde gerçekleşen bir durum, bizim çok dikkatimizi çekti. Bizleri hayretler içinde bırakan bu durumu sizlerin bilgisine sunmak ve bu vesileyle Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a bazı sorular sormak istiyoruz.” diyen Osman Gökmen konu ile ilgili şöyle devam etti;

“Ekli fotoğraflarda sizlerin dikkatine sunduğumuz yer Turgutreis Sağlık Ocağı bitişiğinde ve yaklaşık 5200 m2 yüzölçümlü arsa.

Bu arsa 1980’li yıllarda kesinleşen Turgutreis merkez üst ve alt ölçekli imar planlarında “sağlık tesis alanı” olarak ayrılmıştı. Bu arsa o zaman ki maliki tarafından imar durumu nedeniyle çok düşük bir fiyata satıldı. Ancak her ne hikmetse bu arsa Büyükşehir Belediye Başkanlığınca 08.03.2020 tarihinde yani Pandemi döneminde askıya çıkartılan 1/25000 ve 1/5000 ölçekli imar planı tadilatı ve ilave imar planı ile konut alanı ilan edildi.
Böylelikle bu arsayı zamanında çok düşük bir fiyata satın alan yeni sahibine on milyonlarca lira rant sağlandı? Bölgede konut alanlarıyla kıyaslandığında yeni konut alanı olarak ilan edilen bu arsanın ne kadar değerlendiğini anlayabilirsiniz.
Şimdi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’e sormak istiyoruz

1) Neden bu alanı konut alanına çevirdiniz? Bu sağlık tesis alanına gerek mi yoktu ? Gerek olmalı ki 1980’li yıllarda kesinleşen imar planlarında sağlık tesis alanı olarak ayrılmış..

2) Peki bu parseldeki sağlık tesis alanını başka özel kişilere ait taşınmazlara kaydırdınız mı ?

3) Önceki dönem Turgutreis Belediye başkanlarımız sayın Mehmet Dinçberk ve sayın Ali Server Yazgan döneminde de defalarca talep edilen plan tadilatının, “bazı kişilere özel rant sağlar ve kamu menfaatine uygun değil” gerekçesiyle ret edildiğini biliyor musunuz?

4)”Bodrum aşırı betonlaştı , alt yapı yetersiz” derken nasıl oldu da 46.500.000 m2 yeni alanı imara açan ilk adımı atabildiniz?

5)Pandemi devam ederken ve insanların evden çıkmaya cesaret edemediği bir dönemde planları neden askıdan indirdiniz? Askı devam ederse daha çok kişi itiraz eder diye mi düşündünüz?

6)Ve sayın Ahmet Aras siz bu durumdan haberdar mısınız? Eğer haberdarsanız herhangi bir müdahaleniz ya da itirazınız oldu mu?

7)Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın itirazlarını dikkate aldınız mı?

Sayın Osman Gürün, Sayın Ahmet Aras, bizce geç olmadan önceki 1/25000 , 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planları ve plan notlarını çakıştırın ve yapılan değişiklikleri tekrar inceleyin. Kamu vicdanı da yol göstericiniz olsun…

Not : Bahse konu arsanın tam lokasyonu, imar bilgileri, yapılan itirazlarla ilgili tüm belgeler elimizde mevcuttur. Dileyen tüm vatandaşlarımız bu belgeleri bizden temin edebilirler”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ