bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Turgutreis Müzesi içinde Ertuğrul Fırkateyni için bölüm ayrılacak

allkaria

Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) Yönetim Kurulu Üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı  Ahmet Aras ile bir araya geldi.  Görüşmenin konusu Türk Denizcilik Tarihine ışık tutan Ertuğrul Fırkateyni ve Japon turistler için Bodrum’u bir cazibe merkezi haline getirmek idi. BOSAV üyeleri, Bodrum Belediye Başkanı Aras ile Bodrum’a Japon turistlerin ilgisini çekebilecek konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Bodrum ve yöresinin ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyelini değerlendirmek ve turizme kazandırmak için kurulmuş olan BOSAV Başkanı Tufan Turanlı ve beraberindekiler Başkan Aras’a, 13 ve 14 Mayıs tarihlerinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da açılacak Ertuğrul Fırkateyni Sergisi hakkında bilgi verdi.  Bodrum’u Japonya’da tercih edilen bir turizm merkezi haline getirmek ve Japon turistlerin ilgisini çekmek  için hazırlanan raporu da Belediye Başkanı’nın dikkatine sundu.

Bodrum’da Türk Japon dostluk günü

Türk-Japon kültür köprüsünün ayaklarının Bodrum’da atılabilmesi için vakıf olarak girişimlerde bulunduklarını paylaştı.  BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, bu amaçla 3-17 Eylül tarihleri arasında Bodrum’un kültür ve sanat köyü Dibeklihan’da Türk-Japon Dostluk Günü etkinliği düzenleyeceklerini ifade etti. Turanlı Japon turistlerin Türkiye’deki klasik gezi noktaları arasına Bodrum’un da girebilmesi için bir dizi önerisi olduğunu belirtti. Halen başkanlığını sürdürdüğü Ertuğrul Fırkateyni kazı buluntularını da Bodrum’da sergilemek istediklerini kaydetti. Ziyarette BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, Başkan Aras’ı Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı Kushimoto’ya davet etti. Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni anısına yaptırılan rozeti de Başkan Ahmet Aras’a takdim etti.

Bodrum’a Ertuğrul fırkateyni gezisi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un asırlar boyunca bu coğrafyada varlığını sürdüren kadim medeniyetlerin buluştuğu bir tarih ve kültür kenti olduğunu belirterek, Bodrum’un bu zenginliğini turizme kazandırmak amacıyla çalışmalara başladıklarını dile getirdi. Turizmde daha geniş bir pazara hitap etmek ve Bodrum’un turizm ekonomisinden kazandığı payı en üst düzeye çıkarabilmek amacıyla projelerin adım adım hayata geçirileceğini işaret eden Aras, Japonya ve Uzak Doğu ülkelerinin de bu kapsamda değerlendirileceğini söyledi. BOSAV Yönetim Kurulu’nun raporunu inceleyeceğini belirten Aras, “Ertuğrul Fırkateyni Müzesini, Turgutreis’te açılacak Amiral Turgutreis Müzesi’nin içinde değerlendirebiliriz” dedi.

Başkan Aras Bodrum turizminin ancak ve ancak tarih, kültür, sanat ve insan faktörünün birleşimi ile gerçek değerine ulaşabileceğini, Bunun için Bodrum’un doğal güzellikleri, tarihi, kültürü ve Bodrum’u Bodrum yapan değerleri dünya pazarlarına kolektif bir bakış açısı ile sunmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Bu doğrultuda Bodrum’un eşsiz değerlerinden biri olan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin de önemini hatırlattı. Aras, devam eden restorasyon çalışmaları ile ilgili olarak Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir görüşme yapacağını kaydetti.

Sezona Hazırlık tam gaz

Öte yandan, yaklaşan turizm sezonu öncesinde yarımada genelinde hızlı bir çalışma başlattıklarını kaydeden Aras, Bodrum Belediyesi personelinin tam kadro sahada olduğunu belirtti.

Ertuğrul fırkateyni

Sultan II. Abdülhamid’in iyi niyet göstergesi olarak 1889 Temmuz ayında Japonya’ya gönderdiği Ertuğrul Fırkateyni, dönüş yolunda tayfun nedeniyle kayalara çarparak batmış ve 527 denizcinin şehit olduğu bu hazin olaydan 118 yıl sonra bölgede batık çalışmaları başlatılmıştı. 2007 yılından bu güne kadar buluntularda yaklaşık 9 bin eşya gün çıkarıldı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ