Türbinler dikildi, imar planları iptal edildi

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Bodrum, Yalıkavak Geriş'te 1 yıldır yapımı devam eden rüzgar elektrik üretim santrali RES 'lere ilişkin imar planlarının iptaline karar verdi.

0
Muğla 2. İdare Mahkemesi, Bodrum, Yalıkavak Geriş'te 1 yıldır yapımı devam eden rüzgar elektrik üretim santrali RES'lere ilişkin imar planlarının iptaline karar verdi.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Bodrum, Yalıkavak Geriş’te 1 yıldır yapımı devam eden rüzgar elektrik üretim santrali RES ‘lere ilişkin imar planlarının iptaline karar verdi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açılan ve Bodrum’daki RES’leri yapan Rüzgar Elektrik A.Ş.’nin müdahil olduğu dava sonucunda planların iptaline karar veren, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin kararında şu ifadeler kullanıldı;

Çevre Kanununun yukarıda yer verilen 10’uncu maddesi uyarınca, dava konusu planlamanın konusunu oluşturan Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi hakkında ÇED Olumlu kararı alınmadıkça tesise ilişkin onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatlı verilmesinin mümkün olmayacağı ve dava konusu planlamanın gerekçesinin ortadan kalkacağı anlaşıldığından, alana ilişkin olarak verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” işleminin Mahkemece iptal edildiği, haliyle dava konusu planların gerekçesinin ortadan kalktığı görülerek, çevresel etki değerlendirmesi süreci olumlu olarak tamamlanmadan, alanın bu yönde planlanması ve yapılaşmasına yönelik planlarda mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Geriş RES projesinin iptali istemiyle oda tarafından açılan davada mahkemenin öne sürdükleri itirazları haklı bulduğunu ve projenin iptal edilmesine karar verdiğini belirterek “Proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkım süreci başlamıştır” açıklaması yaptı.

Paylaş
Önceki İçerikMenteşe Kaymakamı güvenlik tedbirlerini yerinde inceledi
Sonraki İçerikBar Psikoloğu Bodrum’da
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here