bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Türbinler dikildi, imar planları iptal edildi

pisisoft

Muğla 2. İdare Mahkemesi, Bodrum, Yalıkavak Geriş’te 1 yıldır yapımı devam eden rüzgar elektrik üretim santrali RES ‘lere ilişkin imar planlarının iptaline karar verdi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına açılan ve Bodrum’daki RES’leri yapan Rüzgar Elektrik A.Ş.’nin müdahil olduğu dava sonucunda planların iptaline karar veren, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin kararında şu ifadeler kullanıldı;

Çevre Kanununun yukarıda yer verilen 10’uncu maddesi uyarınca, dava konusu planlamanın konusunu oluşturan Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi hakkında ÇED Olumlu kararı alınmadıkça tesise ilişkin onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatlı verilmesinin mümkün olmayacağı ve dava konusu planlamanın gerekçesinin ortadan kalkacağı anlaşıldığından, alana ilişkin olarak verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” işleminin Mahkemece iptal edildiği, haliyle dava konusu planların gerekçesinin ortadan kalktığı görülerek, çevresel etki değerlendirmesi süreci olumlu olarak tamamlanmadan, alanın bu yönde planlanması ve yapılaşmasına yönelik planlarda mevzuata ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Geriş RES projesinin iptali istemiyle oda tarafından açılan davada mahkemenin öne sürdükleri itirazları haklı bulduğunu ve projenin iptal edilmesine karar verdiğini belirterek “Proje kapsamında inşa edilen yapıların yıkım süreci başlamıştır” açıklaması yaptı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ