Tipografi fotoğrafla Kimlik için buluştu

Mahmut Serdar Kocadon ile birlikte Kimlik temalı serginin açılışını gerçekleştiren Prof. Erol Turgut, sergi hakkında şunları söyledi; “Farklı kanallardan ve kaynaklardan bir bilgi bombardımanı altındayız.

 

 

 

 

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Turgut, “ Kimlik ” temalı foto-tipo sergisini açtı.

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Toplantı Salonu’nda düzenlenen kokteyl ile açılan sergiye BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, BODTO Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretim elemanları, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. Sergide “ Kimlik ” temasını ele alan foto-tipo tekniğindeki özgün tasarımlar, sergiyi gezenlerin beğenisini kazandı.

Mahmut Serdar Kocadon ile birlikte serginin açılışını gerçekleştiren Prof. Erol Turgut, sergi hakkında şunları söyledi; “Farklı kanallardan ve kaynaklardan bir bilgi bombardımanı altındayız.

Dolayısıyla bu bilgi bombardımanı altındaki bireyin bulunduğunu durum, kendisini sorgulaması, bu kadar mesaj ve bilginin altında birey kendi gerçek kimliğini ne kadar bulabiliyor, ne kadar var edebiliyor?

 

Aslında bütün sorun burada başlıyor. Bu kadar veri, kaynak gerçek bilgi mi, yoksa bilgi kirliliği mi?

Tüm bunların arasında kalmış, sıkışmış bir bireyi anlatıyor. Bu farklı kanallardan gelen bilgilerin içinde birey kendi özgün kimliğini oluşturabiliyor mu?

İzleyicilere bunları sorgulatmak için açılan bir sergi. Anlatım dili olarak tipografiyi, yani harfleri özgün bir şekilde yeniden yoğuruyorum.

Foto-tipo sergisi bu. İlk kez ve yeni bir adlandırma. Fotoğrafla tipografinin bir tür sentezi.

Buna yeni bir ifade biçimi diyebilirim. Ben fotoğraf ve tipografinin yeni bir anlatım biçimi olması yönünde  bir deneysel bir yaklaşım içindeyim.”

 

 

leave a reply