bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN 5 ÖNEMLİ NEDENİ

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN 5 ÖNEMLİ NEDENİ
allkaria

Hamileliğin 20. haftasından önce veya 500 gr’ın altında meydana gelen 2 veya daha fazla hamilelik kayıpları ‘tekrarlayan düşük’ olarak tanımlanıyor. Tüm hamilelerin beşte birini oluşturan bu düşüklerin çok büyük kısmı ilk 12 haftada gerçekleşiyor.
Buradaki en önemli noktanın düşük sayısıyla sağlıklı hamilelik arasındaki ilişki olduğuna işaret eden Acıbadem Bodrum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kerem Oğuz, bir kez düşük yapan kadının diğer hamileliğinde canlı doğum yapabilme oranının yüzde 76 iken, iki kez düşükte bu oranın yüzde 70’e, üç kez düşükte yüzde 65’e, dört kez düşükte ise yüzde 60’a kadar indiğini söylüyor.
Dr. Kerem Oğuz, bu nedenle tekrarlayan hamilelik kayıpları yaşayan çiftlere yaklaşımın da farklılaştığını belirtiyor.
Pıhtılaşma bozukluklarından, sigara kullanımına kadar bebeğin oluşum ve gelişimini etkileyerek bu duruma zemin hazırlayan birçok etken olduğunu belirten Acıbadem Bodrum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kerem Oğuz, tekrarlayan hamilelik kayıplarının altında yatan 5 önemli nedeni anlattı…
1- Pıhtılaşma bozuklukları
Hamileliğin ilk oluşumu, yani sperm ile yumurtanın buluşması tüplerde gerçekleşiyor ve yaklaşık 1 hafta-10 gün sonra oluşan embriyo anne rahmine yerleşiyor. Bu sırada embriyonun beslenmesi için anne rahmi ile embriyo arasında mikro düzeyde kan alışverişini sağlayan damar yapıları da gelişiyor. Ancak, Antifosfolipit antkor sendromu (AFAS), Sistemik Lupus Eritomatozus, Trombofililer gibi immünolojik nedenler ile trombofililer olarak tanımlanan pıhtılaşmaya sebep olan bir grup hastalık varsa damarlarda kan alışverişi engelleniyor. Buna bağlı olarak da embriyonun beslenmesi sağlanamıyor ve düşük gelişiyor. Bu tür problemleri yaşayan hastaların tedavilerinde, hamilelikten hemen önce başlanan ve hamilelik boyunca devam eden pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar kullanılıyor. Ancak, ilaç tedavileri oluşmuş pıhtılar üzerinde yeterli etki gösteremediği için tedaviye hamilelikten önce başlanması ve düşüklerin önüne geçebilmek için planlı hamileliklerin yapılması öneriliyor.
2- Endokrin hastalıkları
Tekrarlayan düşüklerin ikinci en sık nedenini hipotiroidi, diyabet ve PKOS gibi yaygın olan bazı endokrin hastalıklar oluşturuyor. Bu sorunlardan bir ya da birkaçına sahip olan ve tekrarlayan hamilelik kayıpları yaşayan kadınların hamilelik öncesinde mutlaka hormonal açıdan değerlendirilmeleri, gerekli tedavilerin yapılması ve hastalıkların kontrol altına alınması gerekiyor. Endokrin bozukluklar kontrol edilebilir sorunlar olduğu için, tedavi edildikten sonra sağlıklı bir hamilelik elde edilebiliyor.
3- Rahimdeki anatomik şekil bozukluklar
Rahimdeki şekil bozuklukları, rahim hacmini azaltarak hamileliğin devamını imkansız kıldığını ve düşüklerin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Kerem Oğuz, rahim içinde perde yani septum varlığının tekrarlayan düşük yaşanmasındaki en yaygın anatomik bozukluk olduğunu belirtiyor. Ultrasonografi sonucunda anatomik bir bozukluktan şüphelenilirse rahim filmi, histereskopi ve MR’la tanı kesinleştirildikten sonra basit bir operasyonla yüzde 100’e yakın başarı elde edilen yüz güldürücü sonuçlara ulaşılabiliyor.
4-Genetik faktörler
Anne ve baba adayında var olan bir genetik bozukluğa bağlı olarak sağlıklı bir embriyo oluşamaması düşük yaşanmasındaki en önemli faktörlerden birini oluşturuyor. Bu nedenle tekrarlayan düşük yaşayan çiftlerin hamilelik öncesinde genetik yapılarının incelenmesi yarar sağlıyor. Bu tür genetik hastalıklar tespit edilirse, bu çiftlere IVF (tüp bebek) planlayıp daha sonra oluşan embriyoları genetik olarak incelenebilen PGD (preimplantasyon genetik tanı)  yöntemi ile elde edilen sağlıklı embriyoların transferini sağladıktan sonra sağlıklı hamilelik elde edilebiliyor.
5-Yaşam tarzı
Tekrarlayan düşüklerin ortaya çıkmasında yapısal ve bazı hastalıklara bağlı etkenlerin dışında anne adayının yaşam tarzı ve alışkanlıklarının da etkili olduğu biliniyor. Bunların başında da zehirli kimyasallara maruz kalmak geliyor. Bununla birlikte günde 10 adet sigara kullanımı düşük riskini 2 kat, günde 5 kupa kafeinli kahve tüketimi de 2 kat artırıyor. Bu nedenle hamilelik boyunca sigaradan ve sigaranın bulunduğu ortamlardan uzak durması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Kerem Oğuz, “Ayrıca, bazı enfeksiyonların da tekrarlayan hamilelik kayıplarına etken olabildiği biliniyor. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları hem düşük hem de erken doğum riskini ciddi oranda artırdığı için, öncelikle gerekli tedavilerle enfeksiyonun kontrol altına alınması gerekiyor” diyor.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ