Tedavi gören yeşil deniz kaplumbağası öldü

Muğla'da DEKAMER'de tedavi altında altında bulunan "Turkuaz" isimli yeşil deniz kaplumbağası yaşamını yitirdi

0
Muğla‘da Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) tedavi altındaki yeşil deniz kaplumbağası öldüğü bildirildi.

DEKAMER’den yapılan yazılı açıklamada, 19 Ocak’ta Marmaris Belediyesi Temizlik İşçileri Müdürlüğü personeli tarafından yaralı bulunan ve “Turkuaz” adı verilen yeşil deniz kaplumbağasının (Chenolia mydas) öldüğü belirtildi.

Açıklamada, yaralı kaplumbağanın iki yüzgecinde yoğun enfeksiyon ve kabuğunda darbe izleri tespit edildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Ölü dokuları temizlenen, antibiyotik ve vitamin takviyesi uygulanan yaralı kaplumbağa dünden bu yana gözlem altında tutuluyordu. Balık ağına takılma sonucu yaralandığı düşünülen Turkuaz’ın reflekslerinde bir gelişme kaydedilemedi ve maalesef bugün kaybettik. Balıkçılık ile birçok kişi geçimini sağlarken, gelirlerini sürdürülebilir şekilde iyileştirmek ve doğal yaşam üzerindeki baskıyı en aza indirmemiz gerekiyor. Bu tür olayların azalması için balıkçılarla birlikte bulunacak çözümler mevcut. ‘Sürdürülebilir balıkçılık yöntemleri’ ile deniz yaşamı daha az etkilenirken balıkçının geçimi de garanti altına alınıyor. İleride bu konuda daha fazla bilgi vermeyi planlıyoruz.”

KAYNAKAA
Paylaş
Önceki İçerikCHP Marmaris ilçe yönetimi istifa etti
Sonraki İçerikCHP’de kördüğüm
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here