bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

TED Bodrum Koleji 10 Yaşında

TED Bodrum Koleji 10 Yaşında
bodrumolay

Türk Eğitim Derneği (TED) Bodrum Koleji’nin 10. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir tören gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan, çağdaş ve nitelikli eğitim anlayışıyla faaliyet gösteren, 40 okulu, 38 bin öğrencisiyle Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türk Eğitim Derneği’nin Bodrum’daki okulu TED Bodrum Koleji, 10. yılını okulun konferans salonunda düzenlenen görkenmli bir törenle kutladı.

Programa, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Ahmet Aras, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kutlama töreninin açılış konuşmasını Okul Genel Koordinatörü Sevinç Zeren yaptı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından kürüye gelen TED Bodrum Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erken, “Yaklaşık 11 yıl önce bir hayal kurduk. Ülkemizin göz bebeklerinden Bodrumumuzda TED meşalesini yakmaktı, hayalimiz. Buradaki çocuklarımız da dünyanın gelişmiş ülkeleri standardında eğitim almalıydı. Her türlü kötü alışkanlıktan uzak; bilimle, sanatla, sporla kendilerini ifade eden vatanseverler olmalıydı. Okulun temel atma töreninde TED’in Bodrum’a gelmesiyle eğitim alanında yüksek bir çıta belirleneceğini ve bunun her geçen gün daha da ileri taşınacağını dile getirmiştim. Okulumuzun resmi açılış töreninin üzerinden tam 10 yıl geçti. TED Bodrum Koleji, geldiğimiz noktada ülkemizin en iyi okullarından biri olmayı ve dünya çapında adından söz ettirmeyi başardı. Bugün karşınızda verdiğimiz sözü tutmuş olmanın mutluluğu ve iç huzuruyla bulunuyoruz.” dedi. Turk Egitim Dernegi Genel Baskani Selcuk Pehlivanoglu

TED Bodrum Koleji ile gurur duyduğunu söyleyen Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, “Biz bu güzel vatanın kurduğu ilk sivil toplum örgütü temsilcileriyiz. Biz Türk Eğitim Derneği olarak üstlendiğimiz misyonu yerine getirip bu ülkenin kaderini değiştirmeye talibiz. Sakın yanlış anlaşılmasın A partisi B partisinden bahsetmiyorum. Bizim için vatanını seven, bayrağını seven, inançlı olan, kültürüne sahip çıkan ve çağdaş dünya ile rekabet edebilecek bir toplum kutsaldır. Bunun temsilcileri de evlatlarımızdır. Şükürler olsun ki bugün 41 okulumuz var. Seneye 5 okul daha açıyoruz, 45 okul olacağız. Meşalemizi aydınlatan üniversitemiz var. İmkanı olmayan binlerce çocuğumuza burs veriyoruz. Başka bir misyonumuz daha vardı, sivil toplum örgütü olmak. Belki de en zor olandı. Bugün Türkiye’de en etkin sivil toplum örgütü Türk Eğitim Derneği ve onun kurduğu TEDMEM’dir.” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ferman Akbulut ise Türkiye’nin eğitim, ekonomi, sanatta, bilimde, savunma sanayi yatırımlarında spor ve daha birçok alanda baş döndürücü bir hızla geliştiğini ifade ederek “Bu gelişmelerin sağlanması adına en büyük yatırım eğitime yapılmaktadır. Devletimizin eğitime yaptığı yatırımların yanında özellikle okulların sağladığı destek büyük önem arz etmektedir. Bugün buluşmamıza vesile olan Türk Eğitim Derneği, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün destek ve katkılarıyla kurulan ve asra yakındır Milli Eğitim Camiasına eğitim alanında önemli katkılar sağlayan bir dernek olarak varlığını sürdürmektedir.” dedi.

 

TED Bodrum Koleji’nin de eğitimde önemli işler yaptığını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras törende yaptığı konuşmasında, “Atamız 1923’te Cumhuriyeti kurduğu zaman ‘Eğitimdir ki milletin geleceğini şekillendirecek’ demiştir. Bütün gücünü eğitime adamıştır. Kendisi de çok okuyan bir insandır. Tarihi çok iyi biliyor, dünyanın içinde geçtiği süreci çok iyi biliyor, böylece geleceği tasarlayabiliyor. Atatürk eğitimi birleştirerek eğitimde fırsat eşitliğinde çok büyük bir devrim yapmıştır. Ben nasıl bir belediye başkanı olduysam, bir gün sizler de benim koltuğumda olabilirsiniz. Doktor, hakim, mühendis, kaymakam olabilirsiniz.” diye konuştu.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ise TED Bodrum Koleji’ne yoğun bir ilginin olduğunu ifade ederek “Şu an Bodrum’da ikinci bir TED Koleji açılsa tıka basa dolar, bundan eminim. Bu da bu okulun eğitim kalitesiyle alakalı. Bundan yıllar önce bizim çocukluğumuzda öğretmen merkezdeydi, öğrenciler öğretmenin çevresinde. Öğretmen merkezli bir eğitim sistemi ile eğitilirdi. Şimdi artık öğrenci merkezde, öğrencinin ihtiyaçları ve kabiliyetlerine göre öğretmenleri onlar eğitiyorlar. Bu bir dönüşümdür. Güzel bir yere doğru gidiyor. Belki her geçen yıl daha fa güzele gidiyoruz ama Türkiye’de Hakkari’de, Van’da, Batman’da, Iğdır’da, Kars’ta aynı eğitim imkanları verilmediği sürece biz bu işi başarmış olamayacağız” dedi.

 

 

 

Törende öğrenciler Bodrum yöresi halk oyunları gösterilerini sundu, okulun ilk gününden bu yana emek vererek katkı sağlayan öğretmen ve çalışanlara onur plaketleri verildi. Okulun 10. kuruluş yıl dönümü nedeniyle “O’nun İzinde 10 Yıl” teması ile öğrenciler arasında düzenlenen yarışmalar sonucunda birinci olanlara ödülleri verildi.
Tören, okul korosu ve müzik öğretmenlerinin 10. Yıl Okul Marşını seslendirmesi ile sona erdi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ