bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Tasarrufun iptali bankaların ve alacaklıların son umudu

Arabulucu & Av. Nazlı Aydoğan

Nazlı Aydoğan, 1999 yılında İzmir 60. yıl Anadolu Lisesi’nden mezun olarak Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimine başlamıştır. 2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programını, “Deniz Taşımalarında Taşıyanın Kusur Derecesinin Tazminata Etkisi” konulu tezi ile tamamlamıştır. Halen Yaşar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Doktorası eğitimine devam etmekte ve Muğla-Bodrum'da Avukatlık ve Arabuluculuk faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

Günümüz ekonomik koşullarında; en başta bankalar olmak üzere tüm alacaklıların en önemli amacı elbette ki, borçlularından tahsilat yaparak, alacaklarının tahsiline kavuşmak.

Ekonomik daralma dönemlerinde en zor durumlardan birisi alacakların tahsilidir. Özellikle borçlarının ödenmesi mevcut mal varlığı ve gelirleri ile mümkün olmayan borçlular hakkında tahsil sağlamak, oldukça sıkıntılı ve bazen olumsuz neticelenen bir süreç de
olabilmektedir.

Ekonomik daralma öncesinde müşterilerine kredi sağlamış ve geri ödeme bekleyen bankalar da, miktarlar açısından genellikle en yüksek bedelli alacaklılardır. Bu noktada, alacaklarının tahsilinde icra takiplerinde tahsilata kavuşulamaz ise son bir umut olarak borçluların geçmişte ellerinden çıkardıkları yani satışa konu ettikleri tasarruflarının tahsile elverişli olup olmadığı gözden geçirilir. Bankalar, bu yasal imkanı yoğunlukla kullanırlar. Hatta, bu hukuki imkanı en çok kullananlar bankalardır desek doğru olur.

Eğer eskiden tasarrufa konu edilmiş, mal varlıkları mevcut ise, bu mal varlıklarının yeniden borçlu üzerinde döndürülerek satışının iptal edilmesine verilen yasal imkanın adı, tasarrufun iptalidir.

Tasarrufun iptali davası; geçmişte borçlunun satmış olduğu, hakkında tasarruf etmiş olduğu mal varlıklarının, yeniden kendi üzerine kayıtlanması için açılan bir davadır. Bu yasal süreç, İcra ve İflas Kanunu’nda düzenlenen ve şartlarının tamam olması halinde alacaklıların da, tahsilat umudunu arttıran bir davadır.

Burada, yasal açıdan önemli olan borçlunun borcuna vakıf iken elindeki mal varlığını elinden çıkarmasına hukuk sisteminin izin vermemesidir. Ancak; burada ebetteki geçmişte satılmış olan mal varlıklarının tümünün tasarruflarının iptalinden söz edilemez. Ancak yasadaki şartlara uygun olan geçmiş tasarrufların iptali söz konusu olabilir. Burada dikkati çeken konu iptal edilecek olan geçmiş tasarrufların tespitidir.

Bu tasarrufların kapsamına, satış olarak işlem yapılan bağışlamalar yani bedelsiz edinimler, mal kaçırmaya yönelik muvazaalı tasarruflar, akrabalara veya borçlunun maddi durumunu ve borçlarını bilen kişilerle yapılan tasarruflar girer.

Tasarrufun iptali davasının, tasarrufun yapıldığı 3’üncü kişi açısından da tasarrufun iptal edilmesi halinde, sonuçları olacaktır.

En başta, tasarrufun iptali davası, tasarrufun yapıldığı, taşınmazın satıldığı alıcıya karşı da açılır. Bu usulen bir mecburiyet olduğundan, yeni malik de kendiliğinden bu sürecin içerisinde yer almak durumunda kalır. Bu nedenle, tasarrufun gerçekten iptale tabi olması gereken bir satış olup olmadığı, mal kaçırma maksatlı olarak yapılıp yapılmadığı titizlikle incelenerek yasal sürece girişilmelidir.

Aksi halde, 3’üncü kişinin borçlunun borçlarından haberdar olmayan kişilerden olması halinde, 3’üncü, Kişi mağduriyet yaşayabilir ki, genellikle dava sürecinin başında, devri engelleyen ihtiyati tedbirler ile davalar açılıyor ve 3’üncü kişinin kendi malvarlığı üzerinde tasarruf etme kabiliyeti engelleniyor. Bu durum, borçlunun durumdan tamamen bağımsız bir mağduriyete yol açabiliyor.

Eğer borçluysanız ve alacaklılarınız mevcut malvarlığınızdan alacağına kavuşamıyorsa geçmiş tasarruflarınızın, elinizden çıkarttığınız malvarlıklarınızın inceleneceğini bilerek davranmanız iyi olacaktır. Alacaklıysanız da, borçlunun geçmiş satışlarını, tasarruflarını incelemek alacağınıza kavuşmak için, son bir umut ve yol olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ