bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

TAŞ HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Doç. Dr. Semih Özkan

Taş Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Taş hastalığı çoğunlukla cerrahi tedavileri gerektirebilir.  Açık taş cerrahisi günümüzde çok özel durumlar dışında yapılmamaktadır.

 Endoskopik Taş Cerrahisi

 Perkütan nefrolitotomi, böbreğe arkadan cilt yoluyla girilerek taşların endoskopik olarak çıkartılması esasına dayanır. Başarılı bir yöntem olarak bilinir. Hastanede kalış süresi kısadır ve iyileşme çok daha çabuk gerçeklesir.

 Üreterorenosistoskopi (URS) Penis yoluyla endoskopik olarak girilerek mesane geçilip üretere girilir, taş kamera yardımıyla görülüp direk tutulup çıkarılabilir yada kırılarak çıkarılır. Önemli ve oldukça başarılı bir yöntemdir. Mesane yada üretradan (penis içi idrar yolu) taşlar endoskopi yoluyla çıkarılabilirler.

 ESWL, vücut dışından verilen şok dalgaları yoluyla böbrek yada üreterdeki taş kırılıp dökülmesi sağlanabilir. Kırılamayan çok sert taşlar haricinde başarılı bir yöntemdir. Boyu 1,5 cm üzerindeki taşlar için uygulanmaması gerekir, komplikasyon riski taşır.

Taş oluşumundan korunmanın en önemli yolu bol sıvı almaktır. İdrar renginin berrak, su gibi olmasına yetecek kadar sıvı alınmalıdır. Günde en az 2-3 lt sıvı almak gerekir.

 Küçük taşların düşürülmesi mümkün olabilmektedir. Bunun için hekimin ilaç önerileri olabilir. Bunun dışında sıvı alımı ile birlikte tempolu yürüyüş  en yararlı yöntemdir. 5-6 günden fazla düşmeyen taşlarda mutlaka hekimin önerilerinin yerine getirilmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ