Son bir haftada karaya vurdular

0
30
MUGLA'NIN BODRUM ILCESINDE, SON BIR HAFTA ICINDE IKI CARETTA CARETTA VE BIR YUNUS OLUSUNUN KARAYA VURMASI ENDISE YARATTI. HEKIMKOY TATIL SITESIT MUDURU HULUSI AYDEMIR (FOTOGRAFTA) SON OLARAK BUGUN KARAYA VURMUS OLARAK OLU BULDUGU CARETTA CARETTA ILE.(FOTO: YASAR ANTER / BODRUM, DHA)

BODRUM’da, biri bugün olmak üzere son bir hafta içinde iki caretta caretta ile bir yunus ölüsünün karaya vurması endişe yarattı.
Göltürkbükü Mahallesi, Kızılburun Mevkisi’ndeki Hekimköy Tatil Sitesi önünde boylu boyunca uzanan İncilipınar Koyu’nda, bir hafta içerisinde iki deniz kaplumbağası ve bir yunus ölüsü karaya vurdu. Bu durumun kendilerini endişelendirdiğini belirten balıkçı Ali Kara (54), “Bu aralar Bodrum ve Güllük koylarında ölü carettalara çok sık rastlıyoruz. Birçoğu tekne çarpması, darp edilme veya ağlara takılıp boğularak telef olmuş. yani ölümler doğal yollardan değil. Bu bizleri daha çok üzüyor. Bir an önce nesli tükenmekte olan bu canlıların korunması için önlem alınmalı” dedi.
Geçen hafta ilk olarak 1.20 metre boyundaki bir yunusun karaya vurduğunu belirten Hekimköy Tatil Sitesi Müdürü Hulusi Aydemir, “Ağzından kan geliyordu. Kısa bir süre sonra da zaten can verdi. Yunusun ölüm nedeninin araştırılması için ilgili makamlara bilgi verdik. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) gelen bir uzman ekip, gerekli incelemeleri yapıp, otopsi için parça aldı. Ancak, sonucunu biz de öğrenemedik. Sonucu bizler de merak ediyoruz. Deniz canlılarının ölümlerinde son zamanlarda ciddi bir artış var. Bugün de bir caretta caretayı karaya vurmuş ölü olarak bulduk” dedi.

Paylaş
Önceki İçerikBucaspor: 1-1 :B.B.Bodrumspor
Sonraki İçerikEhliyetsiz ve alkollü sürücü direğe çarptı: 1 ölü, 2 yaralı
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here