ŞEHİDİMİZ EMİN SÜZEN ve DUMLUPINAR ŞEHİTLERİ

Turgutreis’li bahriye askeri 4 Nisan 1953 günü Çanakkale’de Nara burnu açıklarında bir İsveç gemisiyle çarpışarak batan Dumlupınar denizaltısında şehit düşen Emin Süzen ve Dumlupınarda kaybettiğimiz ve ülkesi için şehid düşen tüm kahramanlarımız bir kez daha yad ediliyor.
Şehit Emin Süzen’in bu inanılmaz hikayesini İmam Ali Haydar Pekdemir’in sanatçı oğlu Numan Pekdemir gündeme getirdi ve şöyle anlattı:
“-Süzen’in şehadet haberi Bodrum’daki annesi Fatma Süzen’e bir avukatla haber edilmişti. Devlet, Fatma Ana’ya maaş bağlayacaktı. Ancak Fatma Süzen “‘Ben oğlumu şehit verdim onun için vereceğiniz maaşı kabul edemem” diyerek bu teklifi geri çevirdi. Verilecek para 2 bin liraydı. Israrlara dayanamayan Fatma Süzen, en sonunda “peki” dedi ve parayı kabul etti. Ancak o parayı Turgutreis’te o sıralarda yapılmakta olan caminin minaresinin inşası için bağışladı. Hem de tek bir kuruşuna bile dokunmadan. O minarenin sokağa bakan tarafına bu bağışın anlam ve önemine dair bir yazı yerleştirildi. Bu yazıyı yazan da Yalı Camii İmamı merhum Ali Haydar Pekdemir’di.
Kitabede şöyle yazıyor: ‘’4 Nisan 1953 tarihinde Şanlı Çanakkale Nara önünde Dumlupınarla şehitliğe erenler, Şerefle tarihe gömülenler Emin Süzen Ruhuna verildi İki bin Arş’a böyle yükselir bu dini Mübin ‘’ Yapılış tarihi 23.9 1955
Ustası Mustafa Ergene.
ŞEHİDİN ADINI BİR CADDEYE VERELİM
Şehit Emin Süzen’in bu inanılmaz hikayesini İmam Ali Haydar Pekdemir’in sanatçı oğlu Numan Pekdemir anlattı. 2004 – 2007 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığında Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Bodrum Oda Orkestrası kurucusu Numan Pekdemir 23 Nisan 1972 tarihinde Turgut Reis Anıtı’nın açılışı için Bodrum’a gelen dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Celal Eyiceoğlu ile şehit annesi Fatma Süzen’in kucaklaşmalarını anlatırken “Bu sahne başta komutan ve tüm askerlerimiz ve törene katılan neredeyse iki bine yakın Turgutreislilerce gözyaşıyla karşılandı.” ifadelerini kullandı.
Pekdemir, Emin Süzen’in anısının yaşadığı bu caminin yıkıldığını ve yerine yenisinin yapıldığını hatırlatarak, “Babam rahmetlinin bu cami ve minarenin korunmamamasından dolayı çok büyük üzüntü yaşadığını biliriz. Hatırlayanlar bilir Bodrumdaki kiliseyi de yıktık.Tarih ve kültürile ilgimiz olmayınca. Yerine bu cami yapıldı. Büyük olmasına büyük ama bence eski taşduvar cami ve minaresini koruyarak yenisi başka bir yere yapılsaydı daha iyi olurdu.” dedi. Pekdemir, bir de öneride bulundu: “Googla’a sordum akrabalarına sordum bu memlekette Emin Süzen adına ne bir sokak ne bir cadde adı var. Çok mu zor Turgutreis’te Emin Süzen şehidimizin o zamanki yaşadığı sokak veya caddeye adı verilemez mi? Ayrıca Süzen ailesinin buna ihtiyacı yok ama unutulmamalıdır ki Belediyelerin,Belediyeleri yönetenlerin ve de Devletin Emin Süzen ve Emin Süzen gibi şehitlerimize her zaman minnet duygularını hatırlama ve hatırlatma görevleri vardır. Tüm şehidlerimize bir kere daha Allahtan rahmet dileriz mekanları Cennet olsun yakınlarının ve ailelerinin acılarını paylaşırız.”

leave a reply