bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

SAHİL PLAJ EYLEMİ KARAKOLDA BİTTİ, OTELCİDEN ÇOK ÇİRKİN ÇIKIŞ

SAHİL PLAJ EYLEMİ KARAKOLDA BİTTİ, OTELCİDEN ÇOK ÇİRKİN ÇIKIŞ
allkaria

SAHİL PLAJ EYLEMİ KARAKOLDA BİTTİ, OTELCİDEN ÇOK ÇİRKİN ÇIKIŞ
Bodrum’un Turgutreis mahallesinde bugün düzenlenen Sahiller Halkındır Halkın Kalacak eylemi ve basın açıklaması La Blanche otelin yöneticisi ve güvenlik görevlilerinin sert müdahalesi ile karakolda sona erdi.

Bodrum Kent Konseyi Ekoloji Çalışma Grubu  ve Bodrum’daki STK üyeleri, çevreciler ve doğa severler bugün saat 12.30’da Turgutreis Bahçelievler sahillerinden buluştu. Ellerinde Sahiller Halkındır Halkın Kalacak, Plajlardaki İşgallere son yazılı dövizlerle sahilde yürüyüş yapan ve otellerin işgallerine tepki çeken yaklaşık 80 kişilik gurup beş yıldızlı La Blanche Otel’in sahiline geldi. Kamuya ait açık alan olması gerekirken otel tarafından beton ve tel örgülerle çevrili plajda  Sahiller Halkın Halkın Kalacak sloganları atan ve basın açıklaması yapmak isteyen  çevrecilere ve eylemcilere otelin yöneticisi olduğunu söyleyen ancak bir türlü adını vermek isteyen kişi engel oldu, hakaretlere vara sözler etti.

HALKA DOĞRU YOLA GÖSTERECEK TURİZMCİ BUYMUŞ…
Çevrecilerle sık sık tartışan “Bu tessi ödüllü bir tesis tüm izinlerimiz belgelerimiz var buraya isteyen istediği zaman girebilir, turizme zarar veriyorsunuz, siz turizmden ne anlarsınız, burası bizim izinli yerimiz otelin içine gelin tüm belgeleri göstereyim,  siz kim oluyorsunuz, size doğru yolu göstermek benim görevim,” diye bağıran ve basın açıklamasının yapılmasını engellemeye çalışan gurubun haberini yapmaya çalışan gazeteci Yaşar Anter’e otelin güvenlik görevlileri engel olmaya çalıştı.  Otelin önündeki sahilden ayrılarak sokağa çıkan ve basın açıklaması yapmaya çalışan Çiğdem Erko’yada otelin yöneticisi olduğunu iddia eden şahıs yine sert sözlerle engel olmaya çalışınca gerginlik iyice büyüdü, çevreciler “Sana kim burada açıklama izni veriyor sen niye buna müdahil oluyorsun, kimsin , nesin adını bile vermekten imtina ediniyorsun, otelin önündeki halkın malını gasp etmiş kapatmışsınız bu sahiller halka açılacak her türlü yasal girişimlerde bulunacağız , suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

BASIN AÇIKLAMASINI PROVEKE ETMEYE GÖNDERİLMİŞ BİRİ
Kent konseyi Ekoloji Gurubu adına basın açıklamasını yapan Çiğdem Erko “Bu şahıs kesinlikle biryerlerden emir almış ve üzerimize salınmış, tamamen basın açıklamasını ve sahillerin halkın olduğunu anlatan konuşmamızı proveke etmeye gelmişti, ama bu sahillere onları peşkeş çektirmeyeceğiz” dedi.
Erko yaptığı basın açıklamasında “Bizler Bodrum yarımadasında yerleşik yaşayan,  yaşam alanlarının tüm insanlar tarafından eşit ve adil kullanılmasından yana olan vatandaşlarız.

12 ay boyunca kent yaşamına ekonomik, sosyal, siyasal ya da idari anlamlarda  katkı veriyor, emek harcıyoruz. Buranın bir turizm bölgesi olduğunun bilincinde olarak, sezon boyunca tatile gelen yerli-yabancı misafirlere hoşgörü ile bakıyor,  kalabalıkların yol açtığı bazı kentsel sorun ve yetersizlikleri anlayışla karşılıyoruz.  Ancak tek taraflı iletişimlerin sonu mutlaka çıkmaz yollarda kaybolmaktır.

Çünkü geçmişten gelen ve nedenleri herkesçe bilinen yerel ve merkezi yönetimlerin önünü açtığı  kayırmalar, rant içeren izinler sonucu, neredeyse tüm kıyılar işletmeler tarafından , amiyane tabirle “babalarının malı” imiş gibi fütursuzca kullanılmakta, adeta işgale varan yeni alanlarla faaliyet sahaları genişletilmektedir. Üstelik tüm kıyıların kullanımının, yurttaşların  Anayasal bir hakkı olduğu 43.cü maddede belirtilmişken.Yani Devlet ve alt kurumları, kendi hüküm ve tasarrufu altında olan kıyıların kullanım hakkını vatandaşının elinden alıp, daha çok para kazanmak için gasp eden bu hakim anlayışa dur dememekte, hatta bir takım sözleşmeler, ya da ecr-i misil denilen garabet güya cezalarla işlerini kolaylaştırmaktadır.Yarımadamızın pek çok kıyı bölgesinde,  hiçbir yasal dayanak barındırmaksızın kıyı işgalleri yaşanmakta, halk plajları işletmeci firmalarca kendi alanlarına katılmakta, betonlar, iskeleler hoyratça inşa edilmektedir.Hukukun yeniden işlerlik kazanmasının ve bunun sağlanması için de tüm duyarlı ve hukuksuzluğun yarattığı sonuçlardan kaygı duyan yurttaşların öncülüğüne olan ihtiyaç, bütün ihtiyaç ve sorunların önüne geçmiş bulunmaktadır.  Çünkü hukuka olan ihtiyaç toplumun yaşamsal değerlerinin ihlaline neden olmakta, eğitimsizliğin, işsizliğin önünü açarak toplumsal gelişimi engellemekte, mafyatik oluşumların artarak, kaba kuvvetin her alanda uygulanır olmasını normalleştirmektedir. Bizler Anayasadan aldığımız gücün elimizden alınmasına sessiz kalamayız, kalmamalıyız, kalmayacağızBodrum’da sezonda  para kazanmak için bulunan işletme sahipleri ve maalesef onların emrinde çalışan emekçi kesim, halkı hakir görmekte, 2. sınıf vatandaş muamelesi yapmaktadır.  Pis, rengi kaçmış, kırık-dökük plastik şezlonglarla kaplı sözde kiralanmış alanlara vatandaş sokulmamakta, çalışanlarla kavgalara varan itiş-kakışlar yaşanmakta, kentin asıl sahipleri huzursuz edilmekte, hatta korkutulmaktadır.

Öyle ki, vatandaş ve balıkçılara ait bağlı sandalların bile zarara uğratıldığını duymakta, görmekteyiz.
Bu gün Turgutreis’deyiz, yarın bir başka beldede olabiliriz, olacağız.  Denizden ve kumsaldan bedelsiz  yaralanmak hakkımızdır ve bu hakkımızı da, gasp edilmeye çalışan diğer tüm haklarımızı da  korumaya kararlıyız.Onlar yasaları ayaklar altına alsalar da , biz yasalara saygılıyız. Her şeye rağmen, bu çerçevede davranacak, ancak sokakta, kıyıda, otel önünde, plajda bu işgallere ve gasplara karşı haykıracak, yapanları da kamuoyuna deşifre edeceğiz. Bizler demokratik haklarımızdan asla vazgeçmeyecek, hukukun yeniden tesisi için, eşit adil, paylaşılabilir düzen için, toplumsal alanlarımızı korumak için, tüm yurttaşlarla mücadelemizi sürdüreceğiz.Bu olayların sorumlularına, yetkili makamlara ve kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Basın açıklamasından ardından gazeteci Yaşar Anter, Kent Konseyi Ekoloji Gurubu sözcüsü Mehmet Çilsal ve çevreciler jandarmanın talimatı ile Turgutreis jandarma karakoluna gittiler. Gurubun bir süre konuştuktan sonra  birbirinden şikayetçi olmadan karakoldan ayrıldığı görüldü.

Kaynak:Anter Haber Bodrum

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ