Saatcı: “Karşı çıkan başkanlar siyaset dışı bırakılmak istendi”

Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Adayı Behçet Saatçi Bodrum ziyareti sırasında Esnaf ve Sanatkârlar Odasının da konuğu oldu. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ve odaya bağlı esnaf ve sanatkarların karşıladığı Saatcı, Birikim ve tecrübeleriyle bu işe soyunduklarını ifade etti.

“Muğla’da bir dayatma siyaseti uygulanmaya çalışılıyor”

Fethiye belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı,  “İstediğimi belediye başkanı, istediğimi büyükşehir adayı, istediğimi meclis üyesi yaparım diyerek, kendi ilçelerini savunmanın dışında suçu olmayan belediye başkanlarının “büyükşehire karşı çıktı” gerekçesi ile siyaset dışı bırakılmaya çalışıldığının üstünde durdu.

“Bir başkaldırı gerekiyordu”

Saatcı “Ben bilirim siyasetine karşı bir başkaldırı gösterilmesi gerekiyordu. Bu hareketi Mehmet Kocadon’un göstereceğini düşünerek 15 gün bekledim. Sayın Kocadon  çıksaydı böyle bir hareketin öncüsü olmayacaktım. Biz çıktıktan sonra o da adaylığını açıkladı. Olaylara bakışımızı etkileyen nedenler ve aday olma sebebimiz budur” dedi.

Beraber çalışabilecek belediye başkanları, orkestra şefi gibi yönetim anlayışı

Ulaşım ve taşıma ile ilgili farklı sorunların üzerinde duran oda mensupları ve Şöförler odası esnafı ile de karşılıklı görüş alışverişinde bulunan Saatçı, Büyükşehir yasasının Muğla’ya ve dinamiklerine uymayan bir yasa olduğunun üzerinde durdu. Behçet Saatcı Bu yasanın Muğla coğrafyasına uymadığını bu bölgede de uygulanabilirliğinin çok zor olduğunu ifade etti. Yasanın uygulanabilir olması için hep beraber çalışabilecek ilçe başkanlarına ihtiyaç var. Yönetim anlayışının da onları bir orkestra şefi gibi koordine edebilecek anlayışta olması gerektiğini söyledi.

Her ilçenin uzun süreler başkanlığını yapan belediye başkanlarının o ilçeleri en iyi bilen kişiler olduğunu işaret eden Saatcı, Belediye Başkanlarını yok sayarak bu coğrafyayı yönetme şansının olmadığını vurguladı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı “Ben yaptım oldu diyen yönetim şeklinden çok ortak akıl ile yöneten bir yönetim şekline ihtiyacımız var” dedi.

Gerek seçilmiş yönetenlerin gerek vali kaymakam gibi atanmışların asli görevinin; kendisinin  ve yakınlarının menfaatini sağlayacak ya da onlara finans sağlayacak girişimlerde bulunmak olmadığını belirten Saatcı seçilmiş ve atanmışların asli görevinin muhatap olduğu kesimin ekonomik ve sosyal statüsünü yükseltmek olduğunu da vurguladı.

Esas sorunun Adaletsizlik olduğunu dile getiren ve ilçe sahil belediyelerinin sağladığı fayda oranında hizmet alamamasıdır. 1121 km şahil şeridi olan bir yere bir yerden bir yere hizmet taşımak için uçak bile yetersiz kalıyor şeklinde tespitte bulunan Bodrum iş adamlarından Asım Başaran’a, Behçet Saatcı desteğini şu şekilde verdi; “Şu andaki Büyükşehir yönetimi 13 Belediye başkanını bir kere toplayıp sizlerin sıkıntısı nedir diye sormamıştır. Yasa kötü tamam, ama yasayı uygulayan da yasadan kötü olunca bir yönetim karmaşası çıkar. Bizim yaşadığımız budur.”

Hoş bir ortamda sohbet havasında geçen ziyaretin ardından Bağımsız Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı Esnaf ve Sanatkarlar odasından ayrılarak Bodrum programına devam etti.

leave a reply