bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Poşette “bizden” sözüne yasak

Poşette “bizden” sözüne yasak
allkaria

TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ticaret İl Müdürlükleri ve meslek odalarından ilgili
üyelerinin plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında
bilgilendirilmelerini istedi.

01 Ocak 2019’dan başlayarak uygulanmaya başlayan poşetlerin 25 kuruşa satılmasını
düzenleyen plastik poşetlerin Ücretlendirilmesine ilişkin Usul ve Esaslar göre, kişi başına
poşet kullanımının yıl sonuna kadar 90’ı, 2015 yılına kadar da 40’ı aşmaması hedefleniyor.

Uygulamaya göre plastik poşetler, mesafeli satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında
kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz verilemeyecek, ücretsiz temine olanak sağlayacak herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek.

Bakanlıktan il ticaret müdürlükleri ve meslek odalarına gönderilerek ilgili üyelerinin
bilgilendirilmeleri istenen Usul ve Esaslar uyarınca, 25 kuruşluk zorunlu poşet ücreti uygulanmayacak alanlar da belirtildi.

Açık satılan gıdalarda plastik poşet parasız

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’a göre ekmek, sebze,
meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan 500 x 350 mm. boyutundaki saplı ve sapsız poşetlerle canlı sucul hayvan satışlarında kullanılan sapsız poşetler bu kapsamın dışında yer alarak ücretlendirilmeyecek.

Ayrıca plastik içeren malzemelerden dokumalı veya dokumasız yöntemlerle elde edilen tekstil ürünü çok kullanımlık poşetlerle yumrulu veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler de kapsam dışında tutuluyor. Kargo poşetleri ile sadece hizmet verilen fakat ürün satışı yapılmayan kuru temizleme, lostra ve benzeri yerlerde kullanılan poşetler de kapsam dışında yer alıyor ve
ücretlendirmeye tabi tutulmuyor.

“Poşet parası bizden” denemeyecek. Ücretsiz poşet kampanyası olmayacak

Ülke genelinde plastik poşet kullanımının 2025 yılına kadar kişi başına 40’ı aşmayacak şekilde azaltılması amaçlanan uygulamanin içeriğinde şu esaslar yer alıyor.

Uygulama plastik poşetlerin ücretli olarak satışı, faaliyet türü bağımsız ve uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tüm satış noktalarında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren başladı.

Tekstil, oyuncak, elektronik, gıda, ve benzeri ürünler için plastik poşetler, mesafeli satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz temine imkan olanak sağlayacak şekilde herhangi bir promosyona veya kampanyaya katılamayacak.

Poşette fiyat her yıl değişecek

Bundan sonra her yıl uygulanacak plastik poşet ücreti, piyasa koşulları ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan ambalaj komisyonunun önerisi dikkate alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek. Bakanlık tarafından belirlenen asgari poşet fiyatının altından ücret alınamayacak.

Bakanlıktan bildirilen "Usul ve Esaslar" yazısına göre, satış noktaları, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan plastik poşetleri, açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak dışında kullanıcıya veya tüketiciye ücretli veya ücretsiz olarak sağlayamayacaklar.

Uzaktan satışlarda ise, kullanıcıya poşet seçenekleri sorulacak, kullanıcı plastik poşet tercih etmiş ise poşetler için ücret alınması zorunlu olacak.

Poşet satışı geliri Bakanlığa aktarılacak

Satışa tabi plastik poşetlerin birim satış bedelinin, poşetin maliyeti, vergiler ve geri kazanım katılıp payı toplamını kapsayan poşetin zorunlu giderlerinin üstünde olması durumunda aradaki fark gelir olarak kabul edilecek ve böylece plastik poşetlerin satışından elde edilecek gelir, Bakanlığın Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatırılarak bütçeye gelir kaydedilecek.

Poşetler barkodlu ve satıcılar tarafından bilgi sistemine kaydettirilmiş olmalı

1 Ocaktan geçerli olmak üzere ücretli hale getirilen poşetlerin barkodlu olarak satılması da
zorunlu hale getirildi. Satışı yapılan poşetlerin sayısının da kayıt sistemine işlenmesi zorunluluklar arasında yer alıyor.

Yine bu kapsamda satış noktaları da bilgi sistemine kayıtlarını yaptıracak. Satış noktaları, plastik poşet satışı miktarı beyanına istinaden hesaplanacak geri kazanım katılım payı tutarını Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına aktarılacak.

Satış noktalarında tüketicilere plastik poşet yerine çok kullanımlık taşıma gereçlerini  için alternatif  sunmakta zorunluluklar arasında yer alıyor.

Plastik poşet kullanımıyla ilgili Ulus ve Esaslar kapsamında Ticaret İl Müdürlükleri, üreticileri
ve satış noktalarının Bilgi Sistemine kayıtlarını yapmakla yükümlüler. Ticaret il Müdürlükleri beyan yükümlülüklerini ve yapılan beyanları izlemek, kontrol etmek, denetlemek ve değerlendirmek için Bakanlıkla birlikte yetkilendirildi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ