Özgecan Bodrum’da Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde anıldı

Meral Beylem

Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD) Bodrum Karya Şube Başkanı Meral Beylem Özgecan Aslan için Tüm yurtta eş zamanlı olarak saat 12 de basın bildirisi yaptı. Yayınlanan basın bildirisi şöyle;

“Bahar çiçeği gibi taptaze bir fidandı Özgecan Anne olacağına kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi Özgecan Aslan. Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar, anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi” Hepimizin ortak dileği Özgecanlar ölmesindi”. Her 11 Şubatta yüreklerimiz şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor.

Her gün medyada, sokak ortasında bıçaklanan, boğazlanan, yakılan, tekmelenen,
yumruklanan, öldürülen kadınlar yer alıyor. Her biri ile ayrı ayrı bıçaklanıyoruz, yumruklanıp
öldürülüyoruz.

Toplumun her kesimine sinen şiddet, çocuklar ve kadınlar üzerinde vücut buluyor.
Cumhuriyet değerlerinden, Cumhuriyet felsefesinden uzaklaşıldıkça kadın ve çocuk kimsesiz
kalmaktadır. Bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir. Medya üzerinden topluma sunulan yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp bireycileştirmektedir.

Aile değerleri hafife alınmakta insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır.

Türkiye büyük bir ekonomik kriz içinde, tüketim toplumu halindedir. Ekonomik krizin
sıkıntıları, eğitim ve sağlıktaki gericileşme, Cumhuriyet değerlerinden kopuş, kadın ve çocukların hayatına şiddet, taciz, tecavüz, yokluk olarak geri dönmektedir.

Şiddete, gericiliği ve bölücülüğü yaratan emperyalizme karşı bütün kadınlar birlikte güç
yaratarak karşı koyabiliriz. Ülkemizin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya
uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde kadınların farkındalığına birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Yani şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür.

Bunun için, Vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürk gibi zorluklarla yılmadan mücadele eden tüm kadınları Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne üye olmaya Cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz.”

leave a reply