ÖYLE FAYDALARI VAR Kİ! TOPLAYABİLENE AŞK OLSUN!

Doğada kendiliğinden yetişen ve dikenleri nedeniyle toplanması zahmetli olan dikenli incirin hasadı bazı bölgelerde başladı. Bodrum’un hemen her bölgesinde yetişen Frenk yemişleri ise dalında kuruyor. Oysa bu meyvenin pek çok derde deva olduğu kanıtlanmış durumda. Özellikle de çok güçlü bir afrodizyak olduğu biliniyor.
Halk arasında “Frenk yemişi” veya “Kaynana dili” olarak da bilinen dikenli incir, Bodrum’da doğada kendiliğinden yetişiyor. İçerdiği zengin vitamin ile ilgi çeken dikenli incir, bazı yörelerde halk için de gelir kapısı. Ancak Bodrum’da Frenk yemişlerinin yüzüne pek bakan yok! Bunun en büyük nedenlerinden biri de bu meyveyi toplamanın olağanüstü derecede zahmetli olması… Dikenleri vücudun herhangi bir yerine temas ettiğinde hızla yayılan ve günlerce vücuttan arınmayan kaktüs meyvesi, onu toplayabilen birkaç kişi tarafından turistlerin yoğun olduğu bölgelerde tezgah üzerinde satışa sunuluyor.
Sıcak mevsimde ve bir cins kaktüsün meyvesi olarak kayaların arasında tamamen organik olarak yetişen dikenli incir, herhangi bir ilaç veya gübreye gerek duymadan yetişiyor. Vatiman ve mineral deposu olan meyve, özellikle dolaşım sistemi için son derece faydalı.
MUCİZE MEYVE
Şeker, jöle ve votka yapımında kullanılan Hint İnciri‘nin suyu da içilebiliyor.
Dikenli İncir, adeta C vitamin deposu. Birçok faydası ile de her derde deva olarak görülüyor.Genelde soğuk olarak yenilen, bu nedenle satıcıların buz parçalarının üzerine serdiği, dikenlerinin yoğunluğu nedeniyle soyarak satışa sunulan dikenli incir, her yaş grubunca tercih edilmektedir.
Çok güçlü bir antioksidan olduğu için de serbest radikalleri bastırıyor ve kas dokusunu güçlendiriyor. Kolesterolün düşmesini sağlar..Ayrıca vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasına imkan vererek antrenman sırasındaki performansınızı arttırıyor.
Özellikle cildi güzelleştirmeye kırışıklıkları azaltmada Aloe veradan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Göz altındaki şişliklere etkisi ile çok kullanılmaktadır.
Mesela, kan yaptığı, cilt hastalıklarına iyi geldiği, çabuk yaraları kapattığı bilinen etkilerindendir.
Dikkat çekici özelliği, Ege yöresinde doğal viagra olarak kullanılması gibi…..İbn-i Sina‘ya göre bütün meyvelerden daha besleyici özelliği olan incir, yaz aylarında halsizlik ve yorgunluğa karşı enerji veren bir özelliğe sahiptir.

leave a reply