bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

“Orkestra Adamı” Kapelman Herodot’ta anılacak

“Orkestra Adamı” Kapelman Herodot’ta anılacak
REKLAM ALANI

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılında dönemin Riyaset-i Cumhur Orkestrasının baş kemancısı Enver Kapelman anısına konser Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.  Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği konser “Bir Başkumandan, Bir Baş Kemancı” adını taşıyor.

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin sanat kurulu üyesi ve konserin sanat yönetmeni Piyanist Yonca Dinçer, konser programının içeriğinden önce Kapelman’ı şu sözlerle anlatıyor;

“1903 doğumlu olan Enver Kapelman müzik hayatına “ Muzıka-i Humayun” ile başlar. Sanatçıyı tanıdığında Atatürk  “Senin soyadın Kapelman olsun. Alman orkestra şefi Pretorius’un sana “Orkestra Adamı” yani Kapelman diye hitap ettiğini duydum” der.  Kapelman aynı zamanda Atatürk’ün özel oda orkestrasının baş kemancısı olur. 1940 yıllarında, Ankara Radyosu Salon Orkestrası’nın şefi ve kemancısıdır. 1980’de vefatına kadar müzik çalışmalarına devam eder.”

Konserin keman sanatçısı genç yetenek Naz İrem Türkmen

Karsanat’ın “Bir Başkumandan, Bir Baş Kemancı” adını verdiği konserde genç  yeteneklerden 2006 doğumlu Naz İrem Türkmen kemanı ile solist olarak katılıyor.

Türkmen, bu küçük yaşına rağmen birçok uluslararası yarışmada ödüller alarak,  Türkiye ve Avrupa da konserler vermiş.

Konserin solistleri mezzo soprano Esen Demirci, soprano Burcu Hancı ve tenor Ufuk Toker’e piyanoda  piyanist Yonca Dinçer  eşlik  ediyor.

Konserde Mozart, Donizetti, Gounod, Puccini, Paganini, Muammer Sun ve Adnan Saygun’dan eserler yer alıyor.

Alınacak piyanonun bir tuşu da siz olun

Konser 09 Mayıs Perşembe Günü Saat 20.30’da Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konserin geliri Mumcular mahallesi Köklüküyü çocuklarının ihtiyaçları için kullanılacak. Konser için biletler Artçısanat AVM Konacık, İmge Kitabevi Oasis ve Konser öncesi Herodot Kültür Merkezi’nden temin edilebilir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ