Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

Op. Dr. Kemal Yetkin, yazdı: ŞAŞILIK

  • 23 Mayıs 2021
Op. Dr. Kemal Yetkin, yazdı: ŞAŞILIK
bodrumolay

İnsan toplum içinde yüzünün biçimi ile tanımlanır. Yüzde en dikkat çekici unsur gözler olduğu düşünülürse, ifade iletişim ve dünyayı algılamaktaki hünerleri ise onun ne denli önemli olduğunu gösterir. Bu nedenle en ufak aksaklık dikkat çekmektedir.
Şaşılık gözlerindeki hareketin bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Bu o kadar dikkat çekicidir ki eski devirlerden beri hekimler tarafında kolayca tanısı konulabilen bir pataloji olarak bilinir. Mitolojide tanrıların gazabı olarak dikkat çekmiş, uğursuzluk getireceği düşünülmüştür.
Günümüze kadar şaşılık tanı ve tedavisindeki gelişmeler modern bir düzeye erişmiştir. Mümkün olduğu kadar erken ve küçük yaşta tedavi edilmesi gerektiği herkes tarafında kabul edilmektedir.
Günümüzde şaşılık tedavisi yöntemle yapılmaktadır.
1. Optik yöntemler
2. Ortopedik tedavi yöntemler
3. Görme tembelliği tedavisi
4. Cerrahi yöntemler
Bazı tedavi yöntemleri bir göz hekimi tarafından gerek duyulduğu şekil ve yöntemlerle uygulanır. Ama şaşılık tek başına bir tıbbi sorun olarak algılanıp sosyal ve psikolojik yansıtılırsa tedavilerinde başarı güçlüğü çekerler. Kişilerin gelişimi sırasında toplum içindeki davranışları ,üzerinde şaşılığın dikkat çekici olması ile birlikte psikolojik faktörler özellikle önem kazanmaktadır. Burada en önemeli görev anne ve babaya düşmektedir. Büyükler çocuğun dünyasını anlayabilmek ve o cepheden bakabilmektir.
Çocuğun gözlerindeki şaşılık ilk defa anne baba tarafından fark edildiğinde büyükler açısından da büyük bir darbe yaratmaktadır. Birçok anne baba yakın çevresindeki her bir aile dostuna çok zor açıklayana kadar kabul etmekte zorlana bilir. Bir göz hekimine danışmak gecikmiş veya ertelenmiş bir adım olabilir. Bütün bunlara rağmen bir göz hekimine muayneye giden bir çocuğu şanslı sayılabilir.
Tedavi altında olsun veya olmasın oyun çağına gelmiş çocuklar arkaşlarıyla oynamaya başladıklarında onunla alınma ve alay edilmeleri ilk psikolojik yarayı alırlar. Belki bu durum zamanla ileriki yaşlarında davranış bozuklukları yaratacaktı. Çocuk aklıyla çeşitli sorular sormaya başlayacaktır.
Bazı anne babalar ise çocuğun şaşılığı düzelmesi için kendi karar verebileceği çağa gelmesini beklerler. Bu yanlış bir tutumdur. Böyle insanlar çocuklarına kötülük ettiklerini farkında değillerdir. İleride çocuk kötü etkilenebilir acı dolu sitemlerde bulunabilir. Günümüzde böyle vurdumduymaz ailelerin sayıların giderek azalması sevindiricidir.
İyi bir tedavi ile çocuğun okuldaki durumu düzeleceği daha başarılı, kişilik yapısında bir insan tipi olacağı açıktır. Arkadaşları arasında daha itibarlı olacaktır.
Hem tıbbi açıdan hem psikolojik açıdan şaşılık için hangi tedavi yöntemi uygulanacak olursa olsun tedavisine mümkün olduğu kadar erken ve küçük yaşta başlanmalıdır. Bir çocuk 1.5 [bir buçuk] yaşına geldiğinde gözlük takmaya başlayabilir, ve sırasıyla diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir.
Şaşılık tedavisi bir anlamda tek taraflı körlüğü tedavi etmek anlamına gelmektedir. Çünkü şaşılıkta genellikle bir gözde bir gözde tembellik oluşmakta ,çocukluk çağında tedavi edilmezse kalıcı bir tembelliğe dönüşmektedir. İki gözde birlikte göremeyen kişilerdir. Derinlik hissi olamayan bu tür kişiler kaptanlık şoförlük gibi sosyal ileri yapamayacaktır.
Yalnız başına estetik nedenlerden dolayı toplumda dış görünümünde önem verilen görevlerde bulunamayacaklardır.
İşte bu nedenle şaşılığı mümkün olduğu kadar erken ve küçük yaşta tedavi etmek gerekmektedir.
Aileye düşen görevin önemi burada ortaya çıkmaktadır.

Op. Dr. Kemal YETKİN
Göz hastalıkları uzmanı

Panmed Tıp Merkezi

ESNEK MOBİL REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ