bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Ödüllü Proje Turgutreis esnafına kan ağlatıyor

allkaria

Bodrum Turgutreis’de ödüllü proje olarak bilinen Turgutreis Yaşam Merkezi Projesi, projenin etrafında konumlanan işyerlerine kan ağlatıyor. Proje için 4 yıl önce proje arazisinden tahliye edilen Turgutreis esnafı projenin bitirilememesi yüzünden zor durumda.

Tahliye sonrasında çevredeki işyerlerine taşınan Turgutreis esnafı iki yıl önce kazılarak bir türlü başlanamayan proje yüzünden farklı zorlukları göğüslemek zorunda kalıyor. İki yıldır proje çevresinde devasa reklam panoları hava akımını engelliyor. İnşaat dolayısı ile yol kenarındaki yağmur tahliyeleri zarar gördüğü ve yolda çökükler oluştuğu için çevre iş yerlerini su basıyor. Kapanan geçiş yolları dolayısı ile müşteri yaya trafiğinin de durduğu alanda iş kaybına uğrayan esnafın maddi zararı artık dayanılamayacak boyutlara gelmiş durumda.

2018 senesinde ödül alan proje

2 yıl önce temeli kazılmaya başlanan proje bitmiş olsaydı bu haliyle Turgutreislilere hizmet veriyor olacaktı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Turgutreis Yaşam Merkezi projesi Nisan 2018’de 16.Ulusal Mimarlık Sergisi ve ödülleri kapsamında değerlendirilmişti. Proje 138 aday projeyi ardında bırakarak en iyi proje dalında birincilik ödülü aldı.

Yeni yaşam merkezinin projesi mimar Yakup Atıl Beçin ve Büyükşehir Belediyesi ekibi tarafından hazırlandı.

Bodrum Turgutreis Yaşam Merkezi bölgenin araç yoğunluğunu bünyesindeki otoparkla çözmeyi hedefliyordu. Mevcudundaki yeşil etkiyi kamusal yeni fonksiyonlarla beraber çoğaltmayı hedefleyen yapının peyzaj tasarımı da Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yeni nesil belediyecilik anlayışının kanıtı olacak şekilde tasarlanmıştı.

7312 metrekare alan üzerine kurulu yaşam merkezi park, yeşil rampa, yeşil çatı, meydan, avlu, teraslar, park sergi alanı, park performans alanı, park çocuk oyun alanı ile 6000 m2 lik açık kamusal mekandan oluşacaktı.

Gelinen noktada arazi üzerindeki ağaçlarının çoğu sökülen, kanalizasyonları açık bırakılan terkedilmiş alan görünümündeki araziye 2 senedir çivi çakılmadı. Çevre esnafını açık lağımlar yüzünden sivrisineklerle boğuşacakları biz yaz daha beklerken iş yeri sahipleri bu duruma bir son verilmesini istiyor.

Pek çok kere şikayet ettikleri, imza topladıkları ve dertlerini anlattıkları halde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden cevap bile verilmiyor.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ