“Nimet” Restaurant Konacık’ta Açıldı

Geleneksel ev yemekleri servis yapma konusunda iddialı olan “Nimet restaurant” Bodrum'un yakından tanıdığı başarılı turizmciler Mert Sayın ve Şahin Birer tarafından Konacık’ta hizmete açıldı.

Geleneksel ev yemekleri servis yapma konusunda iddialı olan “Nimet restaurant” Bodrum’un yakından tanıdığı başarılı turizmciler Mert Sayın ve Şahin Birer tarafından Konacık’ta hizmete açıldı.

İşletmesi, mutfağı, mekanı ve fiyat politikası ile Bodrum ve Türk mutfağının geleneksel yemeklerini misafirlerine en üst kalitede sunmayı hedefleyen “Nimet”in açılışı geçtiğimiz pazartesi günü Konacık Mahallesi Seyit Onbaşı Caddesi üzerindeki müstakil bir taş binada yapıldı.

Ödüllü aşçıları ile de oldukça iddialı olan “Nimet”, kendi bahçesi ve terasıyla ferah bir mekan. Aynı zamanda uzun yıllardır Bodrum’un İçmeler mevkiinde hizmet veren 4 yıldızlı Forever Club’un sahibi olan “Nimet”in kurucularından Mert Sayın, gazetecilere verdiği bilgide 20 yıldır Bodrum’da turizm işiyle uğraştıklarını ifade ederek, “Aslen İstanbulluyuz. Orada inşaat işlerimiz, burada otel üzerine turizm işlerimiz var. Ama ailemizle beraber çok uzun yıllardır Bodrum’da yaşıyoruz. Hem Bodrum’un ekonomisine faydalı olmak için, hem Bodrum aşığı olduğumuzdan dolayı hayatımızı burada geçiriyoruz. Bundan sonra da geçirmeye devam edeceğiz inşallah.” dedi.

Restaurantlarında Bodrum’un ünlü yöresel yemeklerine ağırlık verdiklerini de sözlerine ekleyen turizmci Mert Sayın, “Restaurant, zaten otelden dolayı yakın olduğumuz bir sektör. Ama bu bambaşka bir dalı. Yani tencere yemeği ve sulu yemek dediğimiz yemeklere ağırlık vererek bir konsept oluşturduk. Mekanımız çok güzel. Müstakil bir taş binada bu hizmeti sunmaya karar verdik. Kendi bahçesi olan, terası olan 120 kişilik bir yer. Çok ferah. Aynı zamanda kadromuzu da çok iddialı kurduk. Mutfak şefimiz Seyfi Ali Erşahin, uluslararası ödüllere sahip. O da çok uzun senelerdir Bodrum’da bu işi icra eden değerli bir ustamız. Keza onun altındaki ekipler de, Bodrum’un yöresel yemekleri konusunda ödüllü aşçılardan oluşan bir ekip. Servis kadromuz da iddialı. Sabah 10 gibi kapılarımızı açıp, öğle yemeği ağırlıklı ama akşam yemeğinde de saat 23.00’a kadar hizmet verecek bir mekan. İnşallah Bodrum’a hayırlı uğurlu olur” diye konuştu.

İşletmenin fiyat politikası ile ilgili de bilgiler veren Mert Sayın, “Aynı zamanda fiyat politikamızın üzerinde de hassasiyetle durduk. Hem Bodrum’un kültürünü ve yöresel tatlarını yaşatalım, hem de herkes uygun fiyatlı bu yemeklerden deneme şansına sahip olsun düşüncesiyle yola çıktık. Herkesi bekliyoruz” dedi.

Uluslararası Aşçılar Derneği Federasyon üyesi ve “Nimet”in şefi Seyfi Ali Erşahin ise 51 senedir bu meslekte olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye’de birçok derneğin yönetim kurulu üyesiyim aynı zamanda. Daha dün İnegöl’de köfte ve aşçılar yarışması vardı. Orada jüri başkanıydım. Ayağımın tozuyla geldim, arkadaşlarımla beraber hazırlık yaptım. Çalışmaya devam ediyorum. Ben artık sürekli buradayım. Aynı zamanda İzmir Aşçılar Derneği Genel Koordinatörüyüm. Türkiye Aşçılar Federasyonu Dış İlişkiler sorumlusuyum aynı zamanda. Burada çok güzel bir atmosfer var. Misafirlerimize elimizden geldiğince güzel şeyler ikram etmeye çalışıyoruz. İşverenlerimiz Mert Bey ve Şahin Bey, burada güzel bir ambiyans yarattılar” diye konuştu.

 

 

leave a reply

Reendex

Must see news