bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Naturel Sızma Zeytinyağı için en iyiler belirlenecek

Naturel Sızma Zeytinyağı için en iyiler belirlenecek
pisisoft

Uluslararası Zeytin Konseyi’nin (IOC) desteğinde Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Ödülü yarışması düzenleniyor.

Uluslararası Zeytin Konseyi Kalite Ödülü adı ile düzenlenen natürel sızma zeytinyağı kalite yarışması 2000-2001 hasat döneminden beri uluslararası alanda düzenlenen dünyanın en prestijli kalite yarışması olarak tanınıyor.

IOC Türkiye Kalite Ödülü yarışmasına, Tarım ve Orman Bakanlığı İşletme Kayıt belgesine sahip ve ticari markası bulunan üretici, sanayici, ihracatçı, kooperatif gibi gerçek ve tüzel kişiler katılabilecek.

Yarışmaya yarışmanın yapıldığı dönemin zeytinyağı katılabilecek

Yarışmaya katılacak zeytinyağının, yarışmanın yapıldığı hasat döneminde üretilmiş olması isteniyor.  IOC Ticari Standardı ve Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliğinin kriterlerine uygun olması, en az 1500 litrelik tek bir tankta homojen bir şekilde depolanıyor olması yarışmanın diğer koşulları arasında yer alıyor. Yarışmacılar, her bir kategori için sadece bir natürel sızma zeytinyağı ile yarışmaya katılabilecek.

Katılım tarihi ve yeri

IOC Türkiye Kalite Ödüllü Natürel Sızma Zeytinyağı Yarışması için hazırlanan örneklerin ve katılım belgelerinin  08 Şubat 2019 tarihine kadar gönderilmesi gerekiyor. Gönderim adresi ise şöyle;

Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Üniversite caddesi No: 43, Bornova / İzmir

Yarışma için istenen belgeler ve teslim şartları önem taşıyor

Yarışma katılımcılarından istenenler ise şöyle; Eksiksiz doldurulmuş yarışma kayıt formu, örneklerin toplanması, tankın yeri ve sızdırmazlığı ile ilgili noter belgesi.  2018/19 için IOC tanınırlığını sağlayan laboratuvar ve tadım paneli tarafından verilen kimyasal, duyusal analiz sertifikası. Nakliye sırasında kırılmayı önlemek için düzgün şekilde paketlenmiş her biri 500 ml olmak üzere üç örnek.

Yarışmaya katılacak zeytinyağları “yeşil meyvemsilik” ve “olgun meyvemsilik” dallarında değerlendirilecek.

Ödül töreni Mart Ayı’nda

IOC-UZZK Türkiye Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasında ödül kazananlara ödülleri törenle 06 / 09 Mart 2019 tarihleri arasında yapılacak 9. Olivtech Zeytin, Zeytinyağı ve teknolojileri Fuarında, 08 Mart tarihinde düzenlenecek törenle verilecek.

MİTSO Üyelerini yarışmaya katılmaya çağırıyor

Milas ilçe sınırlarında memecik türü zeytinlerden elde edilen zeytinyağı için coğrafi işaret alan Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), zeytinyağı üreticisi üyelerini IOC – UZZK Türkiye Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışmasına katılmaya davet etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Türkiye’nin dört bir yanından gelerek yarışmaya katılacak zeytinyağları arasında mutlaka coğrafi işaretli Milas zeytinyağı da olmalı. Bu yarışmaya katılım, Milas zeytinyağının tanıtımı ve yüksek kalitesinin bir kez daha tescillenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle Milaslı zeytinyağı üreticilerimizi yarışmaya katılmaya davet ediyorum” dedi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ