bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Nail Yarbay yazdı: PANDEMİ DÜNYA PİYASALARINI PARAYA BOĞDU 

Nail Yarbay yazdı: PANDEMİ DÜNYA PİYASALARINI PARAYA BOĞDU 
bodrumolay

Global piyasalarda olan bitene makro boyutta bakmak, sonrasında Türkiye özelinde konuları ele almak daha isabetli olacaktır. 
ABD ve Dünya son yıllarda ‘’D. Trump‘’ kasırgasıyla mücadele ederken ‘’Pandemi’ye’’ maruz kalınması büyük talihsizlik oldu. 
ABD-Çin gerilimi 2019 başlarında Çin hükümetinin ABD tahvillerine daha az ilgi gösterip, Altın’a yönelmesiyle başlayan süreç, kabaca ons altında1250 USD fiyatından 1650 USD değerine, 2020 başlarında ise pandemi etkisiyle dünyada yaşanan kaos ortamı altını tarihi seviyeleri olan 2070’li USD seviyelerine taşıdı.  
Bu kaos ortamında dünya borsaları sert satışlarla karşılaşırken, dünya piyasalarında panik havası yaşandı. 
Başta ABD, Japonya, Euro bölgesi ve İngiltere Merkez Bankası olmak üzere tüm gelişmiş ülke MB’ larının parasal genişlemeye gitmesiyle tarihi bir parasal bolluk yaşandı. 
Gelişmiş ülkeler pandemi etkisini hafifletmek için vatandaşlarına trilyon dolarlarca hibe desteğinde bulundular.  
Dünya ekonomileri 10 yıllık Tahvillerdeki son dönemde yaşanan artışların nereye evrileceğini merak ediyor. 
2013 yılında zamanın Fed Başkanı Bernanke’nin yarattığı etkinin bir benzerini günümüz Fed Başkanı Powell’dan da bekleniyor. 
Balonları söndürecek işaret fişeğinin Powell’ın ‘’parasal genişlemeyi sonlandırmayı düşünüyoruz’’ açıklamasıyla yanacağı, bu ifadenin dahi riskli varlıklardan kaçışı hızlandırmaya yeteceği düşünülüyor.. 
Yaşanan bu parasal bolluk ortamında borsaların neredeyse her gün rekor kırmaları, finansal varlık fiyatlarında balonlar oluşturup, gelişmiş ülke tahvillerinde negatif faizlerin oluşmasına zemin hazırladı. 
Ülkemiz bu süreci aşmak için faizleri düşük tutarak, dövize satış yönlü müdahale ederek yol almaya çalışsa da uygulanan bu politikalar, Ekonomiden sorumlu bakanımızın sosyal medya üzerinden, görevinden affını istemesiyle son buldu. 
Yeni Ekonomi yönetimi ilk önce faizleri %8.25 düzeyinden %19’lere taşıyarak sıkı para politikası uygulayacaklarını, önceliklerinin fiyat istikrarı olduğunu ifade ettiler.  
Artan enflasyon oranları Merkez Bankası’nı önden yüklemeli aksiyon almaya mecbur bıraktı. 
MB Başkanı’nın görevden alınması, oluşan güven ortamını zedelediği gibi, miş ülkemiz hisse senetlerinden , tahvillerden çıkışı tetikledi. 
USD kuru; 7.20 ‘lerden 8.50 yükselerek negatif bir tabloya neden oldu.   
Yatırımcılarımızın piyasaların hangi yönde ilerlediğini tespit etmelerine yardımcı olmak amacıyla Teknik analizi temel alarak: Altın (ons ve gr); Usd; Bıst100 ve Btc ‘nin önümüzdeki günlerdeki olası destek-direnç rakamlarını aktaracağım. Bunlar: 
ALTIN (Ons) son dönemde 1675 USD seviyesinden gelen tepki alımlarıyla yukarı harekette olsa da 1.764 USD değeri aşılmadan (günlük kapanış) yönünün yukarı olduğu söylenemez.   Destek noktası; 1.670 seviyeleri.. 
(Gram) altında USD fiyatındaki yukarı yönlü hareketten güç almış düşen ons fiyatlarına rağmen yukarı atak yaparak kritik seviye olan 425 TL’yi geçti. Dirençler;: 453-474 TL seviyeleri, destek noktaları; 440-431 TL ‘dir  . 
USD ise oluşan mevcut durumda kritik direnç noktası ,8.58 seviyesi,  8,05-7.94 seviyeleri ise destek noktaları.  
BIST100 ‘de 1340-1296 destek ; 1421-1470 kritik direnç  noktaları. 
BTC’de 61.700 seviyesi, kritik direnç olup, 55.500 seviyeleri dikkatli gözlenmeli. Bu seviyenin kırılması halinde, geri çekilmek için hazırlıklı olmalı. 
 
Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.  
Sağlıklı ve Bereketli günler dilerim. 
Saygılarımla 
 
E mail : nail.yarbay@alnusyatirim.com 
 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ