bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Muğlalı öğrenciler Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne başvurular başladı

Muğlalı öğrenciler Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne başvurular başladı
REKLAM ALANI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Muğla’ya Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak. Öğrenciler, robotik kodlama, havacılık uzay, nanoteknoloji ve yapay zeka gibi konularda çalışmalar yapabilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığının 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Deneyap Teknoloji Atölyeleri kuracak. Atölyelerde siber güvenlik, enerji teknolojileri, nanoteknoloji, yapay zeka, yazılım teknolojileri, tasarım üretim, robotik kodlama, havacılık ve uzay gibi alanlarda Bakanlıkça sağlanacak gereçlerle teorik ve uygulamalı eğitimlere katılabilecek.

İlk olarak 12 ilde açılması planlanan atölyelerden biri de Muğla’da olacak. Muğla’yla birlikte Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa ve Trabzon’da da atölyeler kurulacak. Ortaokul ve lise başlangıç seviyelerinde Muğlalı öğrencilere Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığınca 3 yıl süreyle ücretsiz eğitimler verilecek.

Muğla için büyük bir şans

AK Parti Muğla Milletvekilleri M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirme açısından atölyelerin Muğla için önemli bir şans olduğuna değindi. Atölyelerde bilim insanı yetiştirmeye dönül yenilikçi bir eğitim modelinin esas alınacağına vurgu yapan Demir ve Gökcan, “Ülkemizin milli kalkınma hamlelerine destek olmak, bilimde, teknolojide hak ettiği yeri alabilmesi için Bakanlığımızın programına Muğla da dahil edildi. Bu, ilimiz için son derece önemli bir gelişme. Öğrenmeye açık, bilim insanı olma hayalleri taşıyan öğrencilerimizi Deneyap Teknoloji Atölyelerimize davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başvurular Başladı sınav tarihleri belirlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğinde İstanbul’da hayata geçirilen “Deneyap Teknoloji Atölyesi” projesinin Türkiye’nin tamamına yayılması planlanıyor. Atölyelerde, elektronik programlamadan kodlamaya, robotikten üretim tasarıma, siber teknolojilerden yapay zekaya kadar çok çeşitli alanda eğitim verildiği, tüm eğitimlerin gönüllülük esasına dayandığı belirtildi. ( Arif Hüdaverdi Yaman – Anadolu Ajansı )

Atölyeler, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın ortak çalışmasıyla kurulacak. Deneyap Türkiye’ye katılmak isteyen öğrenciler, iki aşamalı seçme sınavına girecek. Belirlenen 12 ilde, seçme sürecinin ilk aşaması olan yazılı sınav 17 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi tarafından, ilgili illerde yapılacak sınavın başvuru dönemi ise 14 Ocak’ta başladı.

Başvurular, 3 Şubat’a kadar devam edecek. Sınav başvuruları da yine ücretsiz olacak. Deneyap Türkiye’nin bir parçası olmak isteyen gençler, proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak için deneyapturkiye.org internet adresini ziyaret edebilir.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ