bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Muğla’da Yeni Tedbirler

Muğla’da Yeni Tedbirler
pisisoft

Bölgede Covid-19 pozitif vaka sayısının artması sonucu Muğla İl Sanitasyon Meclisi Başkanlığı, pazar yerlerinde şu kısıtlamaları uyguladı.
′′ Covid1 9 salgınının tüm ülkeleri etkilemeye devam ettiği ve vaka sayısının önemli ölçüde arttığı bilinmektedir. Ülkemizde alınan önlemler ve yaygın uyarı, farkındalık ve denetim faaliyetlerine rağmen pazar yerlerinde kalabalık olduğu ve sosyal mesafenin gözetilmediği gözlemlendi.
Bu nedenle ilimizde pandeminin daha etkin bir şekilde kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla pazar yerlerinde şu önlemler alınmaktadır “;

Pazar yerlerinin tüm giriş ve çıkış noktalarının kontrolü ve bu noktalar dışında vatandaşlar tarafından herhangi bir giriş ve çıkışa izin verilmemesi.

Pazar yerlerinin girişlerine ve pazarda kural, sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği ve sigara içilmeyen yerlere afiş asma.

Maskeler zorunlu olduğu için, pazar yerinde kesinlikle esnaf ve müşterinin maske takmadığı ve maskelerin doğru kullanıldığı (ağız ve burun kaplayan) için belediye zabıta ekipleri tarafından sürekli denetimler yapılacak.

Tüm tezgahlar ve sayaçlar en az 3 metre arayla yerleştirilecek,

Kapalı pazar yerlerinde satıcı ve müşteri dahil olmak üzere insan sayısını 4 metrekare başına 1 kişi ile sınırlandırıyor.

Pazar yerlerinin tüm girişlerinde el dezenfektanı bulundurmak.

İşçiler düzenli olarak ellerini antiseptik ile temizliyor.

Market tüccarları ve müşterileri pazara çok fazla insan getirmemeli (özellikle çocuklar).

Banklar arasındaki geçiş yerlerine konarak tıkanıklığa neden olmayacak kutular ve paketler, banklar da erişimi engellemeyecek şekilde yerleştirildi.

Sosyal mesafeyi korumak için market standlarının önüne tabela koymak.

Kapalı pazar yerlerinin iyi havalandırılmasını sağlamak.

Pazar yerlerinde çöpler açığa çıkarılmasın ve kapalı poşetlerle düzgün toplansın.

Doğru deterjan kullanılarak gün bittikten sonra pazar alanının temizliği.

İl Sağlık Müdürlüğü personelleri günde üç kez (11:00, 14:00 ve 17:00) maske dağıtıyor.

Tezgahın arkasında satış yaparken diğer pazarcılar arasındaki mesafe en az 1 metre 3-4 adım.

Pazar esnafı sat diye bağırmıyor.

Pazar yerinde sigara / elektronik sigara içmek yasak.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlükleri, denetimleri gerçekleştirerek ve tedbirlerin uyulmadığını tespit etmekten bizzat sorumludur.

Kamu Sağlığı Kanunu ‘nun ilgili maddeleri doğrultusunda alınan kararlara uymayanlar hakkında idari işlem uygulanacak ve cezai davranışla ilgili Türk Ceza Kanunu’ nun 195 Maddesi kapsamında gerekli yargılama işlemi başlatılacak.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ