Muğla’da üretilen yerel tohumlar 42 ilde yeşerecek

Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi “Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile Türkiye genelinde 42 ile 450 bin yerel tohum dağıttı. Merkez, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu tohum envanteri ve bünyesindeki laboratuvarları ile Türkiye’nin en kapsamlı Yerel Tohum Merkezi.

42 ile 450 bin tohum dağıtıldı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün bir televizyon kanalında Muğla’da Yerel Tohum Merkezi kurup, ata tohumlarını laboratuvarlarda inceleyip çoğaltıldığını anlatmasının ile vatandaşlar iletişim kanallarından Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı.

2019 Ocak ve Mart ayları arasında yerel tohuma gönül veren vatandaşlara 450 bin adet yerel tohum gönderildi. 42 ilden gelen talepleri değerlendiren Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri 450 bin adet kontrollü şartlarda üretilen yerel tohumu vatandaşlara ulaştırdı.

Sağlıklı ve güvenilir besin için en güvenilir kaynak olan yerel tohumlar Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi’ne ait üretim arazilerinde üretiliyor. Merkez bünyesinde faaliyet gösteren tohum test laboratuvarlarında bir dizi analize tabi tutulan tohumlar hastalık etmenleri ve zararlı böcek yumurtaları yönünden temiz olduğu onaylanınca çimlenme testlerinden geçirilip vatandaşa dağıtılıyor.

“Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezinin envanterinde 726 Yerel Tohum Var”
Envanterinde 726 çeşit tohum barındıran Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi bu tohumları adım adım çoğaltıyor. Test ve analizlerden geçirilen  tohumlar kamunun yararlanması için dağıtıma sunuluyor.

Ata tohumları yüzyıllık korumada

Merkez bünyesinde faaliyet gösteren  “Kriyoprezervasyon ve Doku Kültürü Laboratuvarı”nda Sıtkı Koçman Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ile yapılan ortak çalışmayla tüm yerel tohumlar -196 derecede yüzyıllarca koruma altına alınıyor.

Başkan Gürün, “Üreten köylü tekrar milletin efendisi olacak”

Yerel tohumun ulusal güç olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün “Üreten Köylü Milletin Efendisidir” sözünün bu topraklarda tekrar hayat bulması için çalıştıklarını söyledi.

Muğlanın doğal güzellikleri, zengin bitki örtüsü, başat ürünleri ile Türkiye’nin turizmde ve tarımda en önemli kentlerinden biri olduğunu dile getiren Başkan Gürün, Ülkemizde izlenen yanlış tarım politikalarının aksine Muğla’da bilimsel ve profesyonel çalışmalarla üreticilerimizin katma değeri yüksek ürünler üretmesi, toprak çeşidine göre doğru ürünü dikmesi, gübresi, sulaması ve en önemlisi de atalarımızın, ninelerimizin sakladığı yerel tohumlarımızın korunması için Büyükşehir Belediyesi olarak projeler ürettiklerinive üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Muğla’daki laboratuvarlarda Toprak, Sulama Suyu, bitki laboratuvarı ile üreticilerin hangi toprak çeşidinde hangi ürünü üreterek daha fazla verim alabileceğini belirleniyor. Toprağınn bilgilerini çıkardıklarını söyleyen Osman Gürün, Duyusal Analiz Laboratuvarı ile Muğlanın en kaliteli zeytinyağını üretmesini, uzman tadımcılar yetişmesini sağladıklarını ifade etti.

Alım garantili çiçek üretimi ve üreticilerimizle Muğlayı çiçek merkezi haline getirdiklerini belirten Gürün “Mera projemizle hayvancılıkla uğraşan çiftçimize destek oluyoruz. Yem bitkisi, fidan desteği ile üreticilerimizin toprağını satmamasını ürününü satmasını istiyoruz”dedi.

Gürün sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Ninelerimizin, büyüklerimizin sakladığı yerel tohumlarımızı toplayarak tekrar toprakla buluşmasını ve gelecek nesillere doğru aktarılmasını istiyoruz. Yerel tohum merkezimiz deneme parsellerinde tohumlarımız toprakla buluşarak ürün vermeye başladı. Bu tesisimiz farklı özellikteki laboratuvarları, eğitim alanları ile ülkemizin en büyük ve kapsamlı yerel tohum merkezi konumunda.

Vatandaşlarımız da yerel tohumlara büyük ilgi gösteriyor. Ülkemizin 42 ilinde atalarımızdan kalan, Muğlamızda ürettiğimiz yerel tohumlarımız toprakla buluşacak ve sağlıklı ve güvenilir besinler olarak vatandaşlarımız tarafından tüketilecek. Ülkemizin tekrar üreten ve kendi kendine yetebilen bir toplum olabilmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Atamızın dediği gibi ‘Üreten köylü milletin efendisidir’ anlayışı ile Muğlamız ve ülkemiz
için projeler üretmeye devam edeceğiz”

leave a reply