Muğla’da CHP 4, AK Parti 2, İYİ Parti 1 vekil çıkardı

MUĞLA genelinde, cumhurbaşkanı ve 27’nci dönem milletvekili genel seçiminin kesin olmayan sonucuna göre CHP 4, AK Parti 2 ve İYİ Parti 1 milletvekili çıkardı.
Muğla’da cumhurbaşkanı ve 27’nci dönem milletvekili genel seçimi için 724 bin 911 seçmenden yaklaşık 620 bini, 2 bin 244 sandıkta oy kullandı. Katılımın yoğun olduğu seçimde Muharrem İnce yüzde 52, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 32, Meral Akşener yüzde 12, Selahattin Demirtaş ise yüzde 2.71 oy aldı. Geçen seçime göre 1 artarak, 7 milletvekilinin Muğla’yı Meclis’te temsil ettiği seçimde, partilerin kentten çıkardığı vekil sayıları da resmi olmayan sonuçlara göre belli oldu.
1 Kasım 2015 genel seçiminde CHP yüzde 48.37 ile 3, AK Parti yüzde 29.91 ile 2, MHP yüzde 14.95 ile 1 milletvekili çıkarmıştı. 24 Haziran seçimine göre CHP yüzde 41 ile 4 milletvekili, AK Parti yüzde 28 ile 2 milletvekili, İYİ Parti yüzde 17 ile 1 milletvekili çıkardı.
MHP, VEKİL ÇIKARAMADI
MHP, aldığı yüzde 6.5 oy ile bu seçimde milletvekili çıkaramadı. HDP ise yüzde 6 oy aldı. Böylelikle CHP, kentteki milletvekili sayısını 1 artırdı. Yeni kurulan İYİ Parti, 1 milletvekili çıkarırken, MHP de kentte geçen seçimde kazandığı vekilliği kaybetti. AK Parti ise geçen seçimdeki milletvekili sayısını korudu.
Muğla’yı TBMM’de CHP’den Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay ile Süleyman Girgin; AK Parti’den Mehmet Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan, İYİ Parti’den de Metin Ergun temsil edecek. Daha önce MHP’den Muğla milletvekilliği yapan Metin Ergun dışındaki adaylar, ilk kez Meclis sıralarında yer alacak.
MİLLETVEKİLİ ADAYLARININ ÖZ GEÇMİŞLERİ
Mürsel ALBAN (CHP): 1970 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde doğdu. Eğitimine Açık Öğretim Lisesi’nde devam etmekte olup, kendi şirketini kurarak yapı- inşaat sektörüne adım attı. SHP ve CHP’de çeşitli görevler üstlendi. Evli ve 3 çocuk babasıdır.
Suat ÖZCAN (CHP): 1960 yılında Milas ilçesi Karacahisar köyünde doğdu. Ortaklar Eğitim Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra, Samsun’da öğretmenlik görevine başladı. Bu sırada Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli sendika ve derneklerde yöneticilik yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
Burak ERBAY (CHP): 1978 Muğla Köyceğiz doğumlu. Üniversite öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1999 yılından itibaren CHP’de çeşitli görevlerde bulundu. Avukat olan Erbay, evli ve 1 çocuk babasıdır.
Süleyman GİRGİN (CHP): 1962 yılında Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde doğdu. Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümü mezunu. 2006-2013 yılları arasında Türk-İş Muğla İl Temsilciliği görevini yürüttü. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
Mehmet Yavuz DEMİR (AK Parti): 1953’te Muğla’da doğdu. Ankara Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ni bitirdi. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişliği kadrosuyla bakan ve meclis danışmanlıkları görevlerinde bulundu. Güllük Belediye Başkanlığı yaptı. Demir, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Yelda Erol GÖKCAN (AK Parti): 1976 Muğla doğumlu. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu. AK Parti’den Muğla Belediyesi Meclis Üyeliği, il Kadın Kolları Başkanlığı yaptı. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4’üncü Olağan Kongresi’nde MKYK üyeliğine tekrar seçildi.  Evli ve 1 çocuk annesidir.
Metin ERGUN (İYİ Parti): 1963’te Muğla ili Milas ilçesi Kargıcak köyünde doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, doktorasını Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 2006’da profesör unvanını aldı. 21’inci dönem Muğla Milletvekili. Ergun, evli ve 2 çocuk babasıdır.

leave a reply