Muğla’da ayılar arı kovanlarını parçaladı

Muğla'nın Ula ilçesinde ayılar, 285 arı kovanına zarar verdi. Kovanlarını parçalayan ayılar arıları da telef etti.

0

Muğla‘nın Ula ilçesinde ayılar, 285 arı kovanına zarar verdi.

Sakin Kent Akyaka Mahallesi’nde bir grup ayı, bal yemek için Mustafa Çoban’a ait arı kovanlarını parçaladı.

Çoban, ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını söyledi. Ayıların 250 kovandan 235’ini parçaladığını anlatan Çoban, 110 bin liralık zararları olduğunu ifade etti.

Arıcılık yapan Şenol Soylu da 50 kovanının ayılar tarafından parçalandığını belirtti.

Kovanlarını parçalayan ayıların arıları da telef ettiğini dile getiren Soylu, “Yaklaşık 10 gündür bölgede ayılarla sorun yaşıyoruz. Bugün de arkadaşımızın 235 kovanı zarar gördü. Bölgede 45 civarında ayı bulunduğu söyleniyor.” dedi.

Bugün yetkililerin bölgeye gelerek inceleme yaptığını vurgulayan Soylu, “Ayılar aynı bir insan gibi kovanı açmış içindeki balı tüketip petekleri kırmış. Hatta dün akşam bir arıcı arkadaşımızı kovalamış. 10 gün içinde bin 200 civarında kovanımız zarar gördü. Kovanlarımızı korumak için artık nöbet tutacağız.”

KAYNAKAA
Paylaş
Önceki İçerikKar yüzünden Muğla’da okullar tatil
Sonraki İçerikKaçak fok Çiko Göltürkbükü’nde görüntülendi
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here