Muğla Valisi; ” Basının meslek etiğini her şeyin üzerinde tutması önemlidir”

Muğla Valisi Esengül Civelek 10 Ocak için bir kutlama mesajı yayınladı. Önce 10 Ocak nedir hepberaber hatırlayalım.

10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanır.

Basın mensuplarının o günden bu yana hergün hızla daha kötüye giden farklı koşullarda çalıştırıldığı ve mesleğe bakış açısının farklılaştırılıyor. Bu anlamlı günde Atatürk’ün 5 Şubat 1924’te İzmir’de gazetecilerle sohbeti sırasında basına verdiği mesajı hatırlamakta fayda var.

‘Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, Cumhuriyetin hakkıdır’

Muğla Valisi Esengül Civelek basın mensupları için önem taşıyan ve gazeteci olmanın anlamını tanımlayan bu gün için bir mesaj yayınladı. Civelek 10 Ocak mesajını şu şekilde ifade etti; 

“İçinde bulunduğumuz bilgi çağında iletişim ve haberleşme alanlarında yaşanan hızlı teknolojik gelişmeler ve dönüşümlerle birlikte bilgiye ve habere erişim kanallarının arttığı ve hızlandığı günümüz dünyasında, basın mensupları; vatandaşların doğru ve tarafsız haber alma hakkını gözeterek kamuoyunun bilgilendirilmesinde kilit rol oynamaktadır.

Basın mensuplarının meslek etiğini her şeyin üstünde tutması ve kişilik haklarına saygılı habercilik anlayışını benimsemesi büyük önem arz etmektedir.

Doğru objektif, ilkeli ve dürüst yayıncılık prensiplerinden ödün vermeyen, kamuoyunu aydınlatmak için her koşulda, özveriyle, sorumluluk duygusu içinde çalışan basın mensuplarımızın ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nü kutlar, sağlıklı, mutlu, başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.”

leave a reply