bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

MUÇEP: Akyaka’nın Betonyaka Olmayacak

MUÇEP: Akyaka’nın Betonyaka Olmayacak
pisisoft

Muğlalı çevreciler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan “Koruma Amaçlı” Akyaka İmar Akyaka İmar Planı Revizyonu Akyakalılar ve Muğla halkı tarafından büyük tepki ile karşılandı.
MUÇEP’TEN yapılan açıklama şöyle:
‘15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan “Koruma Amaçlı” Akyaka İmar Planı Revizyonu Akyakalılar ve Muğla halkı tarafından büyük tepki ile karşılandı. Zira bu plan doğanın korunmasına dair en küçük bir iz taşımıyor. Aksine, deniz ve Azmak kıyı ekosistemleri yat limanı, otel, alışveriş merkezleri ile doldurularak uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken doğal yaşam alanları betonlaştırılmak isteniyor. Kermetur Sitesinde yaşayan yurttaşların mülkiyet hakları gasp edilerek yerine alışveriş merkezi yapılmak isteniyor. Çocukların oyun alanları, meydanlar, parklar, sosyal ve kültürel donatı alanları daraltılarak ticari alanlara dönüştürülüyor, boş bulunan her yere otopark planlanıyor. Beş kat arttırılması planlanan otel alanları, buna bağlı olarak katlanarak artacak trafik yoğunluğu ile Akyaka’nın yaz aylarında yaşadığı trafik kabusunu iyice çözümsüz hale gelecek. Bölgenin depremselliğini, hassas ekolojik yapısını dikkate almadan, ÇED süreci işletilmeden ve birçok mevzuata aykırı olarak hazırlanan bu plan ne Gökova’nın Özel Çevre Koruma Bölgesi olma özelliği ile, ne de Ayaka’nın Yavaşkent, Nail Çakırhan’ın mimari anlayışı ile uyumludur.
Akyakalılar ve Muğlalılar plana askı süresi içinde binlerce dilekçe vererek itirazlarını dile getirdiler; kendilerine sormadan yapılan bu kabus senaryosuna geçit vermeyeceklerini kararlı bir şekilde ortaya koydular.
Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak bizler bu süreci başından itibaren yakından izliyoruz. Bu plana izin vermeyeceğimizi ve iptal edilmesi için her türlü yasal ve meşru yolu deneyeceğimizi ifade etmiştik. Bu anlamda bugün Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli ilk davamızı açtık. Önümüzdeki günlerde bu davaya çok sayıda yurttaş ve kuruluşun da müdahil olmasını bekliyoruz.
Bu vesile ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek, kamu vicdanını daha fazla yaralamadan halkın onay vermediği bu planı iptal etmeye davet ediyoruz. Bölge halkı olarak haklı davamızın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz. ‘

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ