Mübadele ve Hüzünlü Kayıkları

1923 senesinde Lozan’da yapılan “Türk ve Yunan halklarının mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol” uyarınca gerçekleşen zorunlu göçün etkilediği yerlerden biri olan Bodrum’un; Bodrum’dan giden Rumlar ve Bodrum’a Girit’ten gelen Müslümanların hikayelerinin anlatılacağı özel etkinlik 7.45’te başlayacak.

Tarih Araştırmacısı, Antropolog ve Arkeolog Timuçin Binder “Deniz’den gelenler: Giritli Mübadiller” konuşmasını ve ardından Girit göçmeni bir ailenin kızı olarak Bodrum’da büyüyen Zehra Levent Denizaslanı’nın “Bir Mübadele Öyküsü” adlı konuşması gerçekleşecek.

Etkinliğe özel 09.30-19.30 saatleri arasında ziyarete açık olacak müzede tüm gün boyunca Ali Şengün arşivine ait “Girit ve Bodrum’dan Mübadele Fotoğrafları”  gösterimi de  slayt gösterisi olarak perdeden izlenebilecek.

Anma gününe özel kırmızı karanfiller verilecek etkinlikte, Bodrum’da önemli bir çoğunluğu oluşturan Girit göçmenleriyle tanışmak, doğru bilinen yanlışları öğrenmek ve çok özel hikayeler dinlemek isteyenler için Bodrum Deniz Müzesi’nde “Mübadele ve Hüzünlü Kayıkları” günü 20 Aralık Perşembe günü gerçekleşecek.

leave a reply