bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

MİTSO’nun istekleri CHP ve İYİ Parti ile TBMM’de

MİTSO’nun istekleri CHP ve İYİ Parti ile TBMM’de
pisisoft

Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir süre önce Muğla’da yapılan Muğla Odaları ortak toplantısında Muğla Milletvekillerine sunulmak üzere yörenin çeşitli sorunlarından oluşan dosyasında dile getirilen konular TBMM’ye taşındı. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin MİTSO’nun taleplerini TBMM Bütçe ve Plan Komisyonunda ilgili bakanlıkların bütçeleri görüşülürken yaptığı konuşmalarda gündeme taşıdı. İYİ PARTİ Muğla Milletvekili Metin Ergun da MİTSO’nun dile getirdiği konuları ilgili bakanlıklara soru önergesi şeklinde sundu.

Milas’ın kalkınmasına yönelik talepler

Girgin, Ticaret Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada Milas OSB’nin sanayi parsellerini hak sahiplerine dağıtacak aşamaya geldiğini ve kısa sürede doğalgaza ihtiyaç duyulacağını ve aynı zamanda Milas’ta yaşanmakta olan yoğun hava kirliliğini gerekçe göstererek Milas’a doğalgaz bağlanması gerektiğini belirtti.

Fuarların önü açılmalı

Süleyman Girgin konuşmasının devamında Milas’ta düzenlenmekte olan fuarları örnek göstererek kısa süre içinde Milas’a modern bir fuar alanı ve kongre merkezi kazandırılması gerektiğini ifade etti.

Çiftçiye ve üreticiye destek

Girgin, Tarım ve Orman Bakanlığının bütçe görüşmelerinde, komisyonda yaptığı konuşmada MİTSO’nun raporunda belirttiği konular arasında yer alan çiftçilere ÖTV’siz mazot verilmesini, zeytinyağında prim sisteminin değiştirilerek kaliteli zeytinyağına daha yüksek, kalitesiz zeytinyağına daha az prim verilmesini, zeytinyağında tağşişin ve markasız zeytinyağının perakende satışının önlenmesini, balıkta KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi, bal üretimini teşvik için orman içlerine arı kovanı koymaya uygun alanlar yapılması, markasız ve sahte bal satışının kesinlikle engellenmesi, tarım ve hayvancılık sektöründe kullanılmakta olan elektrik ve mazotun KDV’sinin düşürülmesi üzerinde durdu.

Çevre sorunları için önlemler alınmalı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütçesi görüşülürken komisyonda yaptığı konuşmada ise yine MİTSO’nun raporunda yer alan Bafa Gölü’ndeki kirliliğin önlenmesini gerekliliğini ifade etti.

Endüstriyel elektrikte indirim

İYİ PARTİ Muğla Milletvekili Metin Ergun da MİTSO’nun raporunda yer alan konulardan bazıları hakkında ilgili bakanların yazılı olarak yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergeleri verdi. Metin Ergun, MİTSO’nun hazırladığı raporda dile getirilen toprak havuz balıkçılığı yapan firmaların kullanmakta oldukları elektrik fiyatlarında indirim yapılması talebi hakkında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde toprak havuz balıkçılarının çalışmakta oldukları koşulları dile getiren Metin Ergun  “Yüksek elektrik faturalarını ödeyemeyen işletmelerin elektrikleri hemen kesildiği için, bazı havuzlarda çok büyük maddi kayıplar yaşanmakta ve binlerce balık telef olmakta. Bazı işletmeler ise çaresizce üretim maliyetlerini daha da fazla artıran jeneratör kullanımına başvurmakta” diye belirttikten sonra şu soruları yöneltti: “Bakanlığınızın üretim faaliyeti gösteren firmalara uyguladığı indirimli tarifeleri, toprak havuz balıkçılığı alanında faaliyet gösteren firmalara uygulama yetkisi var mıdır? Toprak havuz balıkçılığı alanında faaliyet gösteren üreticilerin kullandıkları elektriğin fiyatında herhangi bir indirime gitmeyi planlıyor musunuz?”

Kaliteli zeytinyağı için teşvik

İYİ PARTİ Muğla Milletvekili Metin Ergun, MİTSO’nun Muğla milletvekillerine verilmek üzere Muğla odalarının ortak toplantısı için hazırladığı dosyada yer alan kaliteli zeytinyağı üretiminin teşvik edilmesi için prim sisteminin değiştirilmesine ilişkin önerisi hakkında da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi.

Metin Ergun önergesinde Bakanlığın zeytinyağı üreticilerine destek olmak amacıyla kilogram başına destek ödeme programı yürüttüğünü hatırlattı. Ergun  bu desteklerde zeytinyağının kalitesini belirleyen yüksek asit değerlerine sahip (kalitesiz) zeytinyağları ile düşük asit değerlerine sahip (kaliteli) zeytinyağları arasında fark gözetmeksizin prim ödemeleri yapıldığının üzerinde durdu. Bu anlayışın daha kaliteli üretim yerine, daha kalitesiz fakat daha çok üretim yapılmasını teşvik ettiğini işaret eden Ergun”Bakanlığınızın bu ayrımı gözetecek bir çalışması mevcut mudur? Böyle bir çalışma mevcut ise, uygulaması nasıl ve ne zaman yapılması planlanmaktadır?” şeklinde dile getirilmeyen noktalara değindi. 

Bir süre önce Muğla Borsası’nın ev sahipliğinde Muğla odalarının geleneksel ortak toplantısı için TOBB üyesi odalar çeşitli konulardan oluşan birer dosya hazırlamıştı. Muğla odalarının hazırlamış olduğu bu dosyalar, toplantının ev sahibi Muğla Borsası tarafından birer klasör şeklinde düzenlenerek ortak toplantıya katılan Muğla Milletvekilleri’ne verilmişti.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ