bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Milli Eğitim hedeflere ulaşamadı, 16 yıl bir işe yaramadı

Milli Eğitim hedeflere ulaşamadı, 16 yıl bir işe yaramadı
allkaria

10 Aralık Pazartesi günü TBMM 2019 Yılı Merkez Yönetim Bütçe Kanunu üzerine görüşmelere başladı. Hafta sonuna kadar devam eden genel kurulda, Milli Eğitim Komisyonu’nda bulunan Muğla Milletvekili Suat Özcan 10 Aralık İnsan Hakları gününe atıfta bulunarak, İnsan Hakları beyannamesinin 26’ıncı maddesi ile konuşmasına başladı.

Milli Eğitim’in 16 yılda ilerleyemediğini, Taşımalı sistemin dram olduğunu, Sınav skandalları ile birçok vatandaşın mağdur olduğunu, beyin göçünün engellenemediğini, 32 il Milli eğitim müdürünün İmam Hatip ya da İlahiyat Mezunu olduğuna dikkat çekerek, Liyakat ve bilimselliğin göz ardı edildiğini belirtti.

Milletvekili Suat Özcan; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Yoğun Bakımdan çıkalım sonra gerisi gelir” sözünü hatırlatarak, gerisinde birşey kalmadığını, 16 Yıllık Dönemin bir işe yaramadığını milli Eğitimde hedeflere ulaşılamadığını belirtti.

Milletvekili Suat Özcan genel kuruldaki konuşmasında “On altı yıllık dönemde tarikatlar, cemaatler, vakıflar Milli Eğitimi teslim almıştır.
aynı süreçte yurt, okul yangınları, öğrencilere taciz, ölümler, göz altına alınan hapsedilen öğrenci, öğretmen, akademisyen, öğretim üyesi, veli, anne, baba, genç yaşlı binlerce mağdur yaratılmıştır. Eğitim sendikaları baskı altına alınmıştır ancak yandaş sendikalar öğretmen, müdür yardımcısı, müdür, şube müdürü atamaları yapılırken söz sahibi olmuştur.”

Gençler madde bağımlılığının pençesine düşmüştür

“Yine bu on altı yıllık süreçte gençler madde bağımlılığının pençesine düşmüştür.
Beyin göçü sayısında büyük artış olmuştur. 2016 yılında yurtdışına göç eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı 69.326  iken bu sayı 2017 yılında yüzde 63’lük bir artışla 113.326 olmuştur. Beyin göçü kapsamında, bilim insanları, doktorlar, avukatlar, mühendisler, eğitimciler, sermaye sahipleri, iş insanları, girişimcileri öğrenciler göç etmeye zorlanmıştır.”

Liyakat ve bilimsellik göz ardı edilmekte

“Yeni dönemde aynı şeylerin yaşanmaması gerekir. Ancak daha yeni edinilen  bilgilere göre 69 il milli eğitim müdürünün öz geçmişine bakıldığında 32’sinin imam-hatip ya da ilahiyat fakültesi mezunu olduğu ortaya konulmakta.

Yani liyakat ve bilimsellik maalesef yine göz ardı edilmekte, Bireyi geliştirme adı altında öğrenciler tarikat ve cemaat vakıflarına yine teslim edilmekte midir?

“Gençlerimizde kindar ve dindar öğrencilerin yetişmesinden vazgeçmeliyiz”

Sözlerimi şöyle tamamlamak istiyorum. Çocuklara ve gençlere kindarlığı değil sevgiyi, hoşgörüyü, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, Atatürk’ü ve onun bize bıraktığı eserlerini, hukuku öğretmeliyiz.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, sözlerimi Atatürk’ün şu sözleriyle bitireceğim. Okul genç beyinlere insanlığı, saygıyı millet ve ülkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu öğretir. Gençliği yetiştiriniz.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ