Milas’ta deve güreşi festivali

Muğla'nın Milas ilçesinde düzenlenen festivalde, Ege Bölgesi'nin çeşitli illerinden getirilen 120 deve güreştirildi. Güllük Deveciler Derneği Başkanı Okan Akar, açıklamalarda bulundu. ( Volkan Yıldız - Anadolu Ajansı )
Havaların soğuması ile birlikte Deve Güreşi mevsimi açıldı. Mevsimin ilk festivali 18 Kasım’da Işıklı güreşleriyle başlamıştı. ikinci  festivali ise Muğla’nın Milas ilçesinde gerçekleştirildi.  Festivalde 120 deve güreştirildi. Güreşleri, yaklaşık 7 bin kişinin izlediği bildirildi.
Güllük Deveciler ve Deve Güreşi Sevenler Derneği ile Milas Belediyesince düzenlenen festivalde sahipleri tarafından Ege Bölgesi’nin çeşitli illerinden getirilen develer, davul zurna eşliğinde alana girdi.

Düzenleme komitesince eşleştirilen çeşitli yaş gruplarındaki 120 deve, daha sonra güreştirildi. Renkli görüntülere sahne olan güreşlerde görev alan urgancılar, güreşen develeri güçlükle ayırabildi.

Rakiplerinden kaçan bazı develer ise güreşleri tel örgülerin arkasından izleyen seyircilere heyecanlı anlar yaşattı. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, deve sucuğu satan stantlardan bol bol alışveriş yaptı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yörük kültürünü yaşatmak için bu tür kültürel etkinliklere önem verdiklerini söyledi.

Milas’ta deve güreşinin yanı sıra boğa güreşi ve pehlivan güreşlerinin de düzenlendiği ifade eden Tokat, ülkenin birlik ve beraberliği için Yörük kültürünün yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Güllük Deveciler Derneği Başkanı Okan Akar ise Milas’ta düzenlenen sezonun ikinci güreşini, rahmetli deveci Kamil Tuncer anısına düzenlediklerini söyledi.

leave a reply