bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Milas’ta deve güreşi festivali

Milas’ta deve güreşi festivali
REKLAM ALANI
Havaların soğuması ile birlikte Deve Güreşi mevsimi açıldı. Mevsimin ilk festivali 18 Kasım’da Işıklı güreşleriyle başlamıştı. ikinci  festivali ise Muğla’nın Milas ilçesinde gerçekleştirildi.  Festivalde 120 deve güreştirildi. Güreşleri, yaklaşık 7 bin kişinin izlediği bildirildi.
Güllük Deveciler ve Deve Güreşi Sevenler Derneği ile Milas Belediyesince düzenlenen festivalde sahipleri tarafından Ege Bölgesi’nin çeşitli illerinden getirilen develer, davul zurna eşliğinde alana girdi.

Düzenleme komitesince eşleştirilen çeşitli yaş gruplarındaki 120 deve, daha sonra güreştirildi. Renkli görüntülere sahne olan güreşlerde görev alan urgancılar, güreşen develeri güçlükle ayırabildi.

Rakiplerinden kaçan bazı develer ise güreşleri tel örgülerin arkasından izleyen seyircilere heyecanlı anlar yaşattı. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, deve sucuğu satan stantlardan bol bol alışveriş yaptı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yörük kültürünü yaşatmak için bu tür kültürel etkinliklere önem verdiklerini söyledi.

Milas’ta deve güreşinin yanı sıra boğa güreşi ve pehlivan güreşlerinin de düzenlendiği ifade eden Tokat, ülkenin birlik ve beraberliği için Yörük kültürünün yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Güllük Deveciler Derneği Başkanı Okan Akar ise Milas’ta düzenlenen sezonun ikinci güreşini, rahmetli deveci Kamil Tuncer anısına düzenlediklerini söyledi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ