bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Milas’ın dördüncü barajı 21 bin 550 dekar alanı sulayacak

pisisoft

Milas’ın Kargıcak Mahallesi sınırlarına kurulacak olan Eşence Barajı için hazırlıklar başladı. Geyik, Akgedik ve Derince Barajı’ndan sonraki Milas’ta dördüncü baraj olan Eşence için DSİ Genel Müdürlüğü, Aydın DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ve Muğla Şube Müdürlüğü ekipleriyle AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, alanda inceleme yaptı. İncelemede Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı da bulundu.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Barış Saylak ve İlçe Başkanı Fahri Acar’ın girişimleriyle bir süredir Eşence Barajı için yürütülen çalışmalar sonuç verdi.

2017 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen ihale sonrası ekipler incelemelerinin ardından kısa sürede çalışmalarına başlayacak.

Kargıcak, Kırcağız, Kızılcayıkık Mahalleleri sınırlarındaki barajın yer teslimiyle birlikte 400 gün teslim süresi bulunuyor. Eşence Barajı’yla 21 bin 550 dekar tarım arazinin sulanması hedefleniyor.

Eşence Barajı sulanamayan 21 bin dönüme su götürecek

Ankara’dan DSİ Genel Müdürlüğü, Aydın Bölge Müdürlüğü ve Muğla Şube Müdürlüğü heyetleri  baraj mahallinde incelemelerde bulundu

Eşence Barajı, Akgedik Barajı İle Derince Barajı arasında kalan ve sulanamayan yaklaşık 21 bin dönüm arazinin sulanması için 55 m yüksekliğinde, 36 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olacak. 2019 yılında projelerinin tamamlanması hedeflenen baraj inşaatına 2020 yılında yatırım programına teklif edilerek yapım ihalesi gerçekleştirilecek.

Bugün Ankara’dan DSİ Genel Müdürlüğü, Aydın’dan Bölge Müdürlüğü ve Muğla’dan Şube Müdürlüğü heyetince mahallinde incelemelerde bulunuldu.  

Ekiplerle birlikte alandaki incelemelere katılan AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, “Milasımızda sulanmamış hiçbir tarım arazisi kalmamasını hedefliyoruz. Bizden önce onlarca yıldır yapılamayan Akgedik Barajı’nı 2009 yılında yaptık. Derince Barajı’yla Selimiye Ovası’nı suladık. Şimdi kısa süre içinde Eşence Barajı yapılacak. Muğla İl Başkanımız Kadem Mete, Muğla milletvekillerimiz Yavuz Demir, Yelda Erol Erol Gökcan, Milas Belediye Başkan Adayımız Barış Saylak ve İlçe Teşkilatımızın girişimleriyle bölgemizi yeniden suyla buluşturacağız. Milas çiftçimizin hak ettiği değeri vererek nitelikli tarımsal üretimi ve iş potansiyelini daha da artıracağız. Milasımıza ve Muğlamıza hayırlı olsun. Gökçeler Barajı için de planlama süreci devam ediyor.” ifadelerini kullandı

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ