bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Milas Yangını Devam Ediyor

Milas’taki orman yangınına müdahale yoğun bir şekilde geceli gündüzlü hava destekli sürüyor.

İki gün önce boşaltılan  Akçakaya ile Ercek mahallelerine yakın ormanlık alanda etkili olan ve yerleşim yerlerine yaklaşan yangın, dün gece boyunce gece görüşlü helikopterlerle söndürülmeye çalışıldı. 

Sabah saatlerinde çok sayıda arazöz ve itfaiye ekibi karadan, uçak ve jandarma helikopterlerinin de aralarında olduğu çok sayıda helikopterle havadan müdahalede bulunuluyor.

“Milas yangını şu anda en yoğun şekilde Yeniköy termik santraline doğru olan kısmına çalışılıyor.” diyen yetkililer, “Bu hat yoğun ormanlık alanın olduğu bir hat. Bayırköy ile Pınararası mahalleleri arasında kalan bir yoğun ormanlık alandaki yangın, gece boyunca buraya gece görüşlü helikopterlerle söndürülmeye çalışıldı. Günün ilk ışıkları ile beraber yine yoğun bir şekilde havadan bölgeye yangın söndürme çalışması yürütülüyor” dediler.

Milas yangınının devam eden hattında bugün 12 helikopter havadan müdahale edecek şekilde planlama yapıldığını söyleyen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, karadan da 100’e yakın arazöz bulunuyor. Yangın alanında şu anda 400 civarı personel yangın söndürme çalışmalarına katılıyor..

Diğer Yangınlardaki Son Durum

Yatağan Hacıveliler tarafında başlayan, daha sonra Aydın’ın Çine Akçaova kısmına geçen yangın şu anda çevrilmiş gibi görünüyor. Havadan yoğun bir şekilde yangın söndürme araçları yerden ve havadan da uçak ve helikopterler çalışıyor. Pek sıkıntılı gibi görünmeyen yangına dumanların çıktığı yerlere hava araçları su atıyor.

Kavakdere tarafında başlayan daha sonra Muğla istikametine ilerleyen yangının şu anda Muğla Kozağaç, Yumaklı ve Göktepe arasında kalan bölgede peki sıkıntı görünmüyor buralarda soğutmalar yapılıyor. Bu yangının Kozağaç Bayır arasındaki Başkalan mevkiinde dün yoğun yanmalar olmuştu. O haftada bir sıkıntı görünmüyor. Kavakdere istikametinde pek bir sıkıntı görünmüyor. Bu yangının sadece kuzeydoğu istikametinde yer alan bölgeye bilenler için Şenyayla köyü Çengelcik mevki ve Ağırmeşe mevkiinin Muğla istikametinde ki o vadilerde ve zirvelerde yanmalar devam ediyordu. Bugün de sabah ilk hava araçları o noktalara yoğun bir şekilde çalışma yürütüyorlar.

Köyceğiz yangını devam ediyor. Söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Şu anda Muğla’da devam eden yangınlar içerisinde en yoğun çalışmanın yürütüldüğü bölge burası. Yangın söndürme çalışmaları Çövenli Yaylası ile Çiçekbaba zirvesi arasındaki hatta yoğunlaştırılmış durumda. Bu bölgeye hava araçları uçaklar ve helikopterler yoğun bir şekilde çalışma yürütüyor.

“Bugün bölgede 39 helikopter ve 6 uçak havadan yangınlara müdahale ediliyor.” diyen Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Ayrıca kara gücü olarak daha önce de rakamlara vermiştik. Antalya yangınlarının tamamlanmasından sonra bölgeye çok sayıda araz ekibi sevk edildi. 342 arazöz, 1843 personel bunun içerisinde orman mühendisi, orman muhafaza memuru, yangın söndürme işçisi, dahil karadan yangınlara müdahale ediyor. Dışarıdan gelen belediyelerin ve özel sektörün vermiş olduğu araç gereç desteği bu rakamın dışındadır.” dediler.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ