bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Milas El Halısı Eğitimlerle Yaşayacak

pisisoft

Milas El Halısı’nın coğrafi işaret standartlarına uygun dokunması için 13 köyde halı eğitimi düzenleniyor.

Eğitimler ve proje Milas Kaymakamlığı, Milas Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleşecek.

Eğitimlerde Milas El halisi ipleri MİTSO tarafından verilecek.

Düzenlenen Eğitimlere katılacak kişilere kullanacakları halı ipleri MİTSO tarafından ücretsiz olarak verilecek. Dokunacak halılar yapılacak açık arttırma ile satılacak.

Coğrafi işaret standartlarına uymak

“Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma” projesi kapsamında Milas’ın yüzlerce yıllık geleneksel el ürünü olan Milas halılarının, coğrafi işaret standartlarına uygun olarak dokunmasını sağlamak ve taklitlerinin önüne geçmek için, Milas’ın halıcılık geleneğini sürdürmekte olan 13 köyünde halıcılık eğitimleri düzenleniyor.

Eğitimler, ihtiyaç halinde ve ihtiyaç olduğu sürece devam ettirilecek. Milas halılarının, bir süre önce MİTSO tarafından alınan coğrafi işaret standartlarına uygun olarak dokunması amacıyla düzenlenecek. Eğitimler Milas Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Berna Sevinç tarafından verilecek.

Milas el halıcılığını yeniden canlandırmayı amaçlayan “Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma Projesi” kapsamında coğrafi işaret standartlarına uygun halı dokunması eğitimi Milas’ın Kultak, Gökbel, Alatepe, Çökertme, Bozalan, Türkevleri, Gürceğiz, Fesleğen, Karacahisar, Kuzyaka, Dereköy, Balcılar ve Kalem köylerinde sürdürülecek. Talep olması halinde halı dokuma geleneğine sahip diğer köyler de eğitim kapsamına alınacak.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ