Milas El Halısı Eğitimlerle Yaşayacak

Milas El Halılarının Coğrafi İşaret Standartlarında Dokunması İçin Eğitim Başlıyor. Milas'ın simgelerinden biri olan el halıları Milas Köylerinde yaşatılacak

0
22

Milas El Halısı’nın coğrafi işaret standartlarına uygun dokunması için 13 köyde halı eğitimi düzenleniyor.

Eğitimler ve proje Milas Kaymakamlığı, Milas Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile Milas Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleşecek.

Eğitimlerde Milas El halisi ipleri MİTSO tarafından verilecek.

Düzenlenen Eğitimlere katılacak kişilere kullanacakları halı ipleri MİTSO tarafından ücretsiz olarak verilecek. Dokunacak halılar yapılacak açık arttırma ile satılacak.

Coğrafi işaret standartlarına uymak

“Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma” projesi kapsamında Milas’ın yüzlerce yıllık geleneksel el ürünü olan Milas halılarının, coğrafi işaret standartlarına uygun olarak dokunmasını sağlamak ve taklitlerinin önüne geçmek için, Milas’ın halıcılık geleneğini sürdürmekte olan 13 köyünde halıcılık eğitimleri düzenleniyor.

Eğitimler, ihtiyaç halinde ve ihtiyaç olduğu sürece devam ettirilecek. Milas halılarının, bir süre önce MİTSO tarafından alınan coğrafi işaret standartlarına uygun olarak dokunması amacıyla düzenlenecek. Eğitimler Milas Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Berna Sevinç tarafından verilecek.

Milas el halıcılığını yeniden canlandırmayı amaçlayan “Milas Halısını Gelecek Kuşaklara Aktarma Projesi” kapsamında coğrafi işaret standartlarına uygun halı dokunması eğitimi Milas’ın Kultak, Gökbel, Alatepe, Çökertme, Bozalan, Türkevleri, Gürceğiz, Fesleğen, Karacahisar, Kuzyaka, Dereköy, Balcılar ve Kalem köylerinde sürdürülecek. Talep olması halinde halı dokuma geleneğine sahip diğer köyler de eğitim kapsamına alınacak.

Paylaş
Önceki İçerikKelebekler Vadisi’nde ölüm
Sonraki İçerikMedeni gitti, Emrecan geldi
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here