bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği Coşkulu Geçti

Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği Coşkulu Geçti
allkaria

Milas Atapark’da düzenlenen 6. Zeytin Hasat Şenliği açılış törenine Muğla Valisi Esengül Civelek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Suat Özcan, Metin Ergün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Uzman Doktor Ender Saraç, ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, çiftçiler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Şenlikte Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, telefonla bağlanarak, mikrofon aracılığıyla şenliğe katılan vatandaşlara seslendi. Bakan Pakdemirli, zeytincilik sektörü hakkında bilgi verdi.

 

Törende konuşan Vali Civelek, “Milas ilçemizin sosyo-ekonomik, kültürel açıdan çok büyük önem taşıyan, vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun geçin kaynağı olan zeytin ve zeytinyağının üretimine, pazarlanmasına, tanıtılmasına, markalaşmasına katkı sağlayacak, zeytinin önemi ve faydaları konusunda farkındalık yaratacak, aynı zamanda Milas ilçemizin doğal güzelliklerinin, tarihi kültürel değerlerinin tanıtımına vesile olacak, 6. Milas Zeytin Hasat Şenliğinin başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyor, bin bir emekle gerçekleştirilen hasadın bereketli, kazancının bol olmasını diliyorum. “dedi.

 

Zeytin tarımına elverişli tarım alanlarımız, arazi yapımız ve uygun iklim koşullarımızla zeytincilikte Muğla’nın güçlü bir potansiyele sahip olduğunu belirten Vali Civelek, “Zeytin varlığımızın kaliteli ve verimli bir şekilde arttırılması için ilgili tüm taraflarla değerli çalışmalar gerçekleştiren, hızla değişen zeytin ve zeytinyağı sektörünü yakından takip eden, bilinçli çiftçilerimiz ile modern tesislerde en son teknolojik sistemlerle kaliteli zeytinyağı üretiminde bulunan işletmelerimiz sayesinde bugün geldiğimiz noktada Milas ilçemiz kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretiminde dikkat çekmektedir. Son zamanlarda coğrafi işaret alan kaliteli zeytinyağı markalarının artışından da memnuniyet duyuyoruz. “diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Milas Zeytin Hasat Şenliğinin sembolik açılış kurdelesi kesildi.

 

Daha sonra Vali Esengül Civelek ve beraberindeki heyet, meydanda kurulan Milas’a özgü coğrafi işaretli zeytinyağı ürünleri ile yöresel ürünlerin bulunduğu stantları gezerek, ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Ardından Ağaçlıköy Mahallesi’nde zeytin hasadı yapıldı. Hasat sonrasında toplanan zeytinler Milas Uyku Vadisi Tarımsal Üretim İşletme Pazarlama Kooperatifinde sıkıldı ve elde edilen taze zeytinyağı şenliğe katılanlara tattırıldı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ